Školní rok 2024/2025

CELOSTÁTNÍ MATEMATICKÁ SOUTĚŽ

V pátek 28. března 2025 naše škola (jako jedno ze 17 soutěžních středisek v republice) pořádala již 32. ročník CELOSTÁTNÍ MATEMATICKÉ SOUTĚŽE vyhlašovaný MŠMT ČR a organizovaný Jednotou českých matematiků a fyziků.

V tomto roce jsme soutěž organizovali bez finanční podpory Plzeňského kraje. Do letošního ročníku se přihlásilo 97 soutěžících z 10 středních odborných škol z celého Plzeňského kraje. Také naše škola vyslala do všech soutěžních kategorií své žáky, kteří uspěli ve školním kole soutěže, které proběhlo začátkem března.

Věříme, že naši zástupci budou úspěšnými řešiteli a budou vyhodnoceni na předních místech.

Držíme palce!

Ocenění Jarmily Kudrnáčové hejtmanem Plzeňského kraje

Ve čtvrtek 27. března 2025 proběhlo v Plzeňském kraji tradiční ocenění pedagogů za celoživotní práci. Ředitelem školy byla nominována Jarmila Kudrnáčová, bývalá ředitelka naší školy. 


"Paní Jarmila Kudrnáčová vystudovala na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor Matematika. Později si vzdělání doplnila o pedagogickou kvalifikaci učitele střední školy a o výchovné poradenství.

Než se však vydala na dlouholetou dráhu učitelky, pracovala v letech 1966 až 1979 mimo školství – například na technických pozicích nebo jako programátorka.

Osudným v oblasti školství se jí zřejmě stal rok 1979, kdy nastoupila SOU č. 4 Škoda v Plzni a jako učitelka zde strávila 8 let. Od září 1987 nastoupila na SOU Spojů Karlovy Vary, odloučené pracoviště Plzeň. Nastoupila zde nejprve jako vedoucí učitelka. Později se z odloučeného pracoviště stala samostatná škola a od září 1993 v Plzni vznikla nová škola, Střední odborné učiliště spojů v Plzni, jíž se stala ředitelkou.

Nejprve škola sídlila v Husově ulici Plzeň, v budově dnešní konzervatoře. Škola se začala za jejího působení rozšiřovat. Díky její pracovitosti a manažerským schopnostem a podpoře zřizovatele došlo k rekonstrukci dvou budov v areálu bývalých kasáren Plzeň-Bory a výstavbě nafukovací haly.

Kromě změny adresy prošla škola během její éry v pozici ředitelky dvěma změnami názvu školy. Ze Středního odborného učiliště spojů v Plzni vznikla nejprve Střední odborná škola a Střední odborné učiliště poštovní v Plzni a později Střední škola informatiky a finančních služeb v Plzni. S tím souvisela i změna struktury oborů, kdy od poštovních oborů se dnes na škole vyučují převážně informační technologie.

Paní Jarmila Kudrnáčová je v řadě srdcích žáků, rodičů, bývalých i stávajících zaměstnanců a přátel školy zapsána sice jako přísná učitelka, ale také jako dětem nápomocná výchovná poradkyně, energická a pracovitá ředitelka a kolegyně, a za to vše a mnoho dalšího ji patří plným právem uznání a poděkování."

P. Šmídl , ředitel školy 

GoHigher Projektový den – VR MEDICAL 

Na projektovém dni jsme se seznámili s tím, jak virtuální realita mění zdravotnictví.

Firma VR MEDICAL vyvíjí specializovaný software pro pacienty potřebující nejen fyzioterapii, ale i další formy terapie.

Součástí akce byla prohlídka TechToweru a možnost osobně si vyzkoušet terapeutický software, který se aktuálně nejvíce využívá ve Fakultní nemocnici Plzeň. Dozvěděli jsme se také, že firma plánuje rozšířit svou působnost do zahraničí.

Akce se zúčastnilo 35 žáků ze středních škol a gymnázií, kteří si mohli projít celým terapeutickým procesem tak, jak ho zažívají skuteční pacienti.

Online meeting se zástupkyní Hong Kong Chinese Women´s Club College

V pondělí 24. března 2025 proběhl on-line meeting se zástupkyní školy „Hong Kong Chinese Women´s Club College“ Brendou. Za naši školu se meetingu zúčastnili Mgr. Jitka Spěváčková a Mgr. Ladislav Pop.

Cílem setkání byla domluva vzájemné spolupráce mezi oběma školami, která by měla vyústit v práci na společné aplikaci, na níž bude spolupracovat náš a hongkongský školní tým.

Další online schůzka s vybranými žáky je domluvena na konec dubna, kdy by po vzájemném představení mělo dojít k domluvě na konkrétní spolupráci na vývoji aplikace.

Grandfinále Tour de App

Ve dnech 21. až 23. března 2025 se tři žáci naší školy – Miroslav Hatina, Jan Marx a Josef Behenský (všichni z 2.E) - zúčastnili grandfinále rozsáhlé středoškolské soutěže Tour de App, kterou organizuje studentský spolek Student Cyber Games. Tato soutěž, probíhající již třetím rokem, je zaměřena na programování a simuluje reálné řízení vývojového projektu včetně komunikace s klientem.

Celý půlroční průběh soutěže byl rozdělen do tří částí. V nominačním kole soutěžící vytvořili základní aplikaci podle zadání, v soutěžním kole pak žáci již komunikovali s klientem a mentory z partnerských firem, mezi nimiž byl například ČEZ. Díky úspěšnému zvládnutí této fáze se náš tým probojoval mezi 20 nejlepších týmů z České a Slovenské republiky a postoupil až do grandfinále, které se konalo v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

Grandfinále probíhalo formou desetihodinového hackathonu, během kterého žáci tvořili webovou aplikaci pro sdílení inovativních nápadů zaměstnanců firem. Práci na aplikaci žáci konzultovali s klientem i mentory, což jim poskytovalo cenné praktické zkušenosti.

Poslední den proběhlo vyhlášení pěti nejlepších týmů, které představily svůj projekt před odbornou porotou. Náš tým dosáhl skvělého 11. místa, a přestože se neprobojovali do pěti nejlepších, již jejich účast v samotném grandfinále je výrazným úspěchem. Díky Tour de App si mohli vyzkoušet řešení reálných problémů a získali cenné zkušenosti z vývoje softwaru.

Děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích!

30. Mezinárodní veletrh fiktivních firem

Dne 20. března 2025 se naše fiktivní firmy PPFB, a. s. a Cleaners, s. r. o. zúčastnily jako obchodující veřejnost 30. Mezinárodního veletrhu fiktivních firem na Výstavišti Holešovice v Praze.

V Křižíkově pavilonu se v letošním roce představilo více než 120 fiktivních firem z Česka, Slovenska, Rakouska, Rumunska, Belgie, Itálie, Bulharska či Lucemburska. Tento prestižní veletrh nám opět po roce poskytl jedinečnou příležitost sledovat aktuální trendy v oblasti fiktivního podnikání a načerpat inspiraci pro další rozvoj nabídky našich služeb a produktů.

Z obchodních setkání nás nejvíce zaujala spolupráce s rakouskou fiktivní firmou Chocoholic GmbH, která nabízela širokou škálu čokoládových produktů. Ocenili jsme jejich profesionální přístup. Obchodní jednání v anglickém jazyce s nimi bylo velmi příjemné a přínosné. Na veletrhu jsme získali cenné zkušenosti, vyzkoušeli si jazykové schopnosti, inspirovali se pro další rozvoj našich firem a navázali nové kontakty pro obchodování. Děkujeme všem, se kterými jsme se setkali za inspirativní rozhovory a těšíme se na další ročník!

Tým PPFB, a.s.

Úspěch našich žáků na celostátní Soutěži v poštovních dovednostech - 1. místo 

Ve dnech 18. až 20. března 2025 se žáci Ondřej Bodlák (1.F), Josef Moravec a Matěj Moulis (2.M) zúčastnili celostátní Soutěže v poštovních dovednostech, která se konala v Praze. Naši žáci soutěžili v tradičních disciplínách a připravili si vzornou prezentaci na téma "Česká pošta 2.0 - Tvoř s námi budoucnost!"

Čekal je nelehký úkol - obhájit loňské prvenství. A to se jim podařilo, umístili se na prvním místě. Jejich prezentace byla velmi dobře přijata a ukázala jejich kreativitu, znalosti a schopnost týmové spolupráce. Ondřej, Josef a Matěj reprezentovali naši školu s hrdostí a jejich úsilí bylo oceněno nejen porotou, ale i ostatními účastníky soutěže.

Gratulujeme našim žákům k jejich úspěchu a děkujeme jim za skvělou reprezentaci školy!

DJKT, činohra Radúz a Mahulena, OP JAK - DM 

Dne 19. 3. 2025 v rámci čtenářského klubu žáci domova mládeže navštívili divadlo Josefa Kajetána Tyla. Podívat jsme se šli na slavné pohádkové poetické drama českého spisovatele a dramatika Julia Zeyera z roku 1896 - Radúz a Mahulena. Příběh lásky dvou mladých lidí ze znepřátelených rodin má kořeny ve slovenské lidové pohádce. V krutosti a syrovosti, která je tomuto dílu také vlastní, připomíná pohádky bratří Grimmů, některými dějovými prvky se podobá Shakespearově nejslavnější tragédii Romeo a Julie. Hra nás přenesla do poetického světa lásky, odvahy a osudu. 

Jednalo se o výjimečný projekt, v němž rovnocenně spolupracovali činoherní soubor spolu s operním souborem DJKT. Režie se ujal režisér činohry Národního divadla Brno Štěpán Pácl, hudební nastudování měl na starosti dirigent a umělecký šéf Opery DJKT Jiří Petrdlík. Hudební složka inscenace vychází z díla Josefa Suka, jenž Zeyerovu pohádku zhudebnil. 

Činohra se nám velmi líbila nejen hlubokým příběhem, ale také hereckými výkony, nádhernou scénografií a hudbou, která dotvářela skvělou atmosféru. 

Jednu z hlavních rolí - Stojmíra, krále tatranského a otce Mahuleny ztvárnil svým zralým hereckým projevem herec Martin Stránský, Runu, matku Mahuleny hrála Apolena Veldová, Radúze a Mahulenu dobře uvedli nováčci souboru Matyáš Darnady a Eliška Vocelová.

Jsme moc rádi, že jsme měli možnost divadlo navštívit v rámci OP JAK. Na tento kulturní zážitek budeme dlouho vzpomínat.

KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V RUSKÉM JAZYCE 2025

I letos jsme se 19. března účastnili krajského kola Olympiády v ruském jazyce. V kategorii SŠ+ nás reprezentovala Viktoriia Honcharenko z 3.A, umístila se jako druhá. Je zároveň náhradnicí pro celorepublikové kolo.

V kategorii SŠ měl soutěžit Matěj Strejc. Ze zdravotních důvodů ale nedorazil, a proto ho zastoupila náhradnice Lucie Sazečková z 2.A. I jí se soutěž moc povedla a obsadila třetí místo v kraji.

Obě soutěžící byly vzorně připravené a patří jim velká pochvala.

DOD na OTH

Ne, to není pokračování známé písně od Ivana Mládka “Zkratky”, ale akce, které se dne 14. 3. 2025 účastnili žáci maturitních ročníků naší školy. Vydali se na exkurzi do partnerského města Weiden, kde navštívili den otevřených dveří na OTH (Ostbayerische Technische Hochschule) Weiden.

Žáci měli možnost seznámit se s nabídkou studijních programů, prohlédnout si moderní prostory školy a setkat se s pedagogy a studenty OTH. Naši žáci se s velkým zájmem zapojili do nabízených aktivit a ptali se na vše, co je zajímalo.

Věříme, že někteří z našich maturantů se v budoucnu rozhodnou pro studium na této prestižní vysoké škole nebo jinde v zahraničí

NÁBOJ 2025

Mezinárodní matematická soutěž NÁBOJ se už trvale zabydlela v harmonogramu soutěží, do kterých se pravidelně zapojujeme. Letos se ve dvou kategoriích zúčastnily týmy ze 14 zemí a my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět.

Organizátoři soutěže vybrali pro tento rok březnový termín pátek 14. 3. 2025, který je výhodnější i pro žáky maturitních ročníků. V ČR se kromě tradičních míst (Praha a Opava) letos soutěžilo i v Brně. To ovšem znamenalo i více přihlášených týmů a tím pádem i větší konkurenci. Naše dva týmy juniorů i seniorů se letos v Praze opět potkaly se soupeři především z gymnázií (to se dalo čekat), ale nevedli si vůbec špatně.

Letošní postřehy:

Původní juniorský tým ve složení Jan Marx, Matěj Strejc, Josef Svatoš (2. E), Patrik Stauber (2. F) posílil Jakub Lukšík (2. F). Oproti loňskému ročníku se zlepšili, získali vynikajících 20 bodů (loni to bylo „jen“ 15 bodů), tedy stejně jako dalších 7 týmů v ČR a 48 týmů v mezinárodním srovnání. Vzhledem k tomu, že letošní český vítězný tým získal 40 bodů, naši rozhodně zabodovali.

Základ týmu seniorů tvořili již zkušení čtvrťáci Jan Kozozorský, Vojtěch Krhoun a Hoang Huy Phi (všichni 4. F). Je to, bohužel, jejich derniéra v soutěži. Ale možná se s nimi setkáme v příštích ročnících v pozici organizátorů soutěže, což jsou většinou studenti pražského MATFYZu. Pětičlenný tým tentokrát doplnili třeťáci Jan Vondrášek (3. E) a Michal Forgó (3. F). Společně získali cenných 15 bodů (o 2 body více než loni) stejně jako 12 dalších týmů v ČR a 38 týmů v mezinárodním srovnání.

Na přední místa to, bohužel, zase nestačilo. Ale potvrdilo se, že máme šikovné žáky, které matematika baví. Při řešení úloh totiž projevují nebývalou kreativitu, čímž mnohdy překvapí i své vyučující. Vyhovuje jim, že není nutné zapisovat celý postup řešení, hodnotitelé se spokojí se správným výsledkem. Někdy se vyplatí i riskovat. Zkušenosti s prací v týmu – rozdělení rolí, volba vhodné taktiky – se budou jistě hodit i v dalších týmových aktivitách.

Naši dva třeťáci měli letos svoji premiéru, ale hned po skončení soutěže už začali uvažovat o složení seniorského týmu pro příští ročník.

Do kategorie seniorů by se v následujícím roce měli posunout i letošní druháci. Budeme proto v příštím 1. a 2. ročníku hledat jejich následovníky, kteří by nastoupili za juniory. Jistě se i tam najdou další matematické talenty.

Všem účastníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Olga Břízová

3D grafika v Blenderu: hodiny odborného zaměření

Na hodinách odborného zaměření Grafika na PC jsme se letos s nadšením ponořili do světa 3D grafiky. V programu Blender vznikaly originální žákovské projekty, které jsme postupně dotvářeli od prvních nápadů a skic přes modelování objektů, nastavování osvětlení, aplikaci textur a materiálů, až po výsledný rendering a export hotových prací.

Díky této tvůrčí práci jsme si upevnili digitální kompetence, posílili technické myšlení, kreativitu i schopnost pracovat samostatně. Výsledky našeho snažení jsou opravdu povedené – přesvědčte se sami a podívejte se na ukázky některých našich výtvorů...

Mezinárodní soutěž ROBO 2025

Ve dnech 10. až 13. března 2025 se v Plzni konala mezinárodní robotická soutěž ROBO 2025, na které se sešly týmy z Německa, Slovenska, Turecka, Chorvatska a také České republiky. Online se také účastnily týmy z Číny. Naši školu reprezentovaly dva týmy, které se s vervou pustily do všech soutěžních úkolů: soutěžní jízda, design vozítka a prezentace v anglickém jazyce.

Tým ve složení Jakub Lukšík 2F a Matěj Dvořák 2E vytvořili velmi rychlé autíčko a také předvedli skvělou prezentaci. Druhý tým ve složení Luděk Samuel 2E a Martin Valenz 2E se soustředil na neobvyklý design svého vozítka – vytvořili totiž pirátskou loď z dřevěného filamentu.

Oba týmy prokázaly vysokou úroveň znalostí a dovedností v oblasti robotiky a programování. Účast na soutěži pro ně byla cennou zkušeností. Oby týmy chtějí nadále zlepšovat svá vozítka a příští rok se opět nominovat na tuto prestižní mezinárodní soutěž.

Olympiáda v ruském jazyce v roce 2025

I letos v únoru proběhlo na naší škole školní kolo Olympiády v ruském jazyce. Nejlepším ruštinářem v kategorii SŠ se stal, opět jako minulý rok, Matěj Strejc z 2.E, který nás bude reprezentovat v krajském kole. Na druhém místě se umístila Lucie Sazečková ze třídy 2.A, která je náhradnicí pro krajské kolo.

Obsadili jsme i kategorii SŠ+ pro ukrajinské žáky. V krajském kole nás bude zastupovat Viktoriia Honcharenko a na druhém místě se umístila Valeriia Yarova, obě ze třídy 3.A. Všem děkujeme za aktivní přístup.

Krajské kolo se koná v Plzni ve středu 19.3. Hodně štěstí!

Naši novodobí prezidenti

Od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 se u nás již vystřídali čtyři prezidenti. První byl Václav Havel, následoval Václav Klaus. Pak byl zvolen Miloš Zeman a posledním prezidentem naší republiky se stal Petr Pavel.

Naším úkolem ve 3.A při SPV bylo vyhledat co nejvíce o jejich profesním, ale i osobním životě. Nejvíce informací jsme našli o Václavu Havlovi. Byl vězněn v Plzni na Borech, v zařízení, které téměř sousedí s naší školou. Je tam i jeho pamětní deska. Víme také, kdo publikoval dílo Modrá, nikoli zelená planeta. Na koho byl veden krycí spis Kluk, nebo komu v Junákovi říkali Chrobák. Zjistili jsme, kdo kde studoval a také, které jméno je spojeno s „úspornými balíčky“.

Ze všech vyhledaných informací i obrázků jsme tvořili koláže. A jak se dílo podařilo? Mrkněte v jídelně, tam vystavujeme!

Naši žáci součástí oficiálního showreelu SIT Port

Naše škola je hrdým partnerem plzeňského inovačního a technologického centra SIT port, se kterým úzce spolupracuje již 4. rokem. 

V letošním školním roce se naši žáci přímo podíleli na tvorbě oficiálního showreelu pro SIT port. Natáčení probíhalo několik natáčecích dnů v průběhu několika měsíců a na různých místech spojených nejen se SIT portem, ale i s naší školou.

Tato příležitost byla pro naše žáky jedinečnou příležitostí, při které si vyzkoušeli, co obnáší práce před profesionální kamerou a jaké to je být alespoň na chvilku filmovou hvězdou. 

Odkaz zde

Návštěva absolventa

Ve čtvrtek 20. 2. 2025 se k nám po delší době opět podíval náš úspěšný absolvent Václav Burděj. Se svojí prezentací navštívil třídy 2A, 2E a 2F. Vašek se s žáky podělil o své zkušenosti se studiem na INFISu a o praxích v Německu, které mu naše škola zprostředkovala. Hlavním bodem prezentace bylo jeho studium na weidenské vysoké škole OTH, která ho zavedla až k praxi v mnichovské pobočce automobilové společnosti Bentley. Tato zkušenost mu poskytla cenné praktické dovednosti a umožnila mu nahlédnout do fungování mezinárodní společnosti.

Kromě toho Vašek strávil semestr v rámci programu Erasmus+ ve Španělsku, kde se zdokonalil v jazyce a poznal novou kulturu.

Svým vystoupením chtěl Vašek motivovat žáky k výuce německého jazyka a k účasti na zahraničních praxích, které sám dvakrát v průběhu střední školy absolvoval. Podělil se s námi o praktické zkušenosti se studiem vysoké školy v Německu, s finančními náklady a také přidal pár dobrých tipů, jak se zlepšit v němčině nebo jak sehnat brigádu v zahraničí.

Jsme nadšeni, že se k nám absolventi rádi vracejí a jsou ochotni s námi sdílet své zkušenosti. Budeme se těšit na další setkání s Vaškem a dalšími absolventy!

Bowling na DM

Dne 17. 2. 2025 jsme se opět zúčastnili turnaje v bowlingu mezi 1. a 2. výchovnou skupinou. Přidali se k nám i děti DD Domino s panem vychovatelem. Soutěž se nám zdařila a čekala na nás sladká odměna.

Okresní kolo olympiády z anglického jazyka

Po výhře ve školním kole Olympiády z anglického jazyka vyhrál Robert Velebný z 2.F i okresní kolo a postupuje do kola krajského. To se uskuteční 2. 4. 2025. Robertovi velká gratulace! Budeme držet pěsti v dubnu!

Ekologické třídění odpadu

Ve čtvrtek 13. 2. proběhla na našem Domově mládeže beseda na téma Ekologické třídění odpadu. Připomněli jsme si, z jakého důvodu je důležité co nejvíce omezit spotřebu papíru a plastů, jak správně třídit odpad a jak se vytříděný odpad zpracovává.

Na závěr jsme si své znalosti ověřili krátkým testem.

Exkurze na Letiště Praha: Nezapomenutelný pohled do zákulisí leteckého provozu

Ve středu 12.2. jsme podnikli na exkurzi na Letiště Václava Havla v Praze, kde jsme měli možnost nahlédnout do světa letectví z úplně jiné perspektivy.

Exkurze začala v prostorách terminálu 3, kde se odbavují soukromé lety, a pokračovala jízdou autobusem po ranvejích, což byl pro všechny obrovský zážitek. Pozorovali jsme letadla při vzletu i přistání a dozvěděli se mnoho zajímavostí o provozu letiště, navigaci a bezpečnostních opatřeních. Průvodce nám vysvětlil, jak se řídí letecký provoz a co všechno musí letištní personál zvládnout, aby lety probíhaly hladce.

Další zastávkou bylo výcvikové centrum pilotů, kde jsme se podívali na simulátory, které budoucím pilotům pomáhají připravit se na nejrůznější situace. Vidět, jak se piloti učí ovládat letadlo v různých podmínkách, bylo fascinující a někteří z nás si dokonce začali představovat kariéru v letectví.

Celá exkurze byla nejen poučná, ale i nesmírně zajímavá. Odnášíme si nové poznatky a hlavně nezapomenutelný zážitek z místa, kde se každý den setkává svět v oblacích.

Zodpovědné partnerství a problematika HIV/AIDS - DM 

Dne 10. 2. 2025 seznámila zdravotní sestra z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Plzeň žáky s definicí   onemocnění, vývojem a příznaky, způsobem přenosu HIV a s riziky tohoto onemocnění. Důraz kladla na prevenci a zdravý   sexuální život.  

Žákům doporučila, aby v případě pořízení tetování či piercingu vždy vyhledávali jen ověřená studia, nebo jak postupovat, když  při pohlavním styku selže bariérová ochrana. Přístup lektorky byl velmi profesionální a milý, žáci vyzdvihli její odbornost a   praktické zaměření přednášky s besedou. Věříme, že tato preventivní akce bude pro žáky přínosem a pomůže jim v případě, že se dostanou do rizikové situace. Akce se zúčastnili žáci DM1, DM2 a dětského domova Domino.

Výroba voňavých mýdel na DM

Společně jsme se domluvily na kreativní činnosti, která se žákyním v loňském roce líbila. Je to vlastnoručně vyrobené domácí voňavé mýdlo.

Společně jsme se sešly s paní aranžérkou 6. 2. 2025 v naší kuchyňce. Paní aranžérka nám vysvětlila pracovní postup a seznámila nás se surovinami, které budeme používat.

Mezi základní suroviny patří mýdlová hmota s kozím mlékem, přírodní barvy, různé silikonové formy a vůně. Pak už následovala výroba voňavých produktů. Výsledkem byla radost z vlastnoručně vyrobeného produktu, kterým můžeme obdarovat své blízké.

Finálový večer projektu StartUpuj

Dne 6. února 2025 se v plzeňském technologickém centru TechTower uskutečnilo finále soutěže Startupuj, které se zúčastnily čtyři týmy z naší školy.

Projektu Startupuj se ve škole účastní vždy žáci druhých ročníků a probíhá po celé první pololetí. Do výuky vstupují odborníci z praxe především z plzeňského střediska SitPort – za což jim patří velký dík. Tento projekt dává žákům jedinečnou možnost vyzkoušet si, jaké to je vytvořit vlastní startup, pracovat v týmu, řešit reálné výzvy a prezentovat své nápady před odbornou porotou. Během programu se žáci učí základům podnikání, marketingu, pravidlům prezentování, práci v aplikacích jako je Figma nebo Canva a získávají cenné zkušenosti do budoucí kariéry.

Žáci druhých ročníků završili svoji pololetní práci školním kolem prezentací startupů před porotou a čtyři nejlepší týmy ze všech druhých ročníků postoupily do zmiňovaného finálového večera. Ačkoli se nám letos nepodařilo dosáhnout na vítězství, naši žáci se výrazně zapojili do organizace celé akce. Jeden z nich – Pepa Behenský z 2.E - se ujal role moderátora, zatímco druhý - Filip Klička 1.F - dokumentoval průběh soutěže jako fotograf.

Naši žáci se také objevili v úvodním motivačním videu. Takže INFIS se opět ukázal!

19. Veletrh fiktivních firem na Obchodní akademii Praha

Naším již tradičním obchodováním začátkem kalendářního roku je veletrh fiktivních firem v Praze při Obchodní akademii Vinohradská Praha.

29. ledna 2025 se obě naše firmy Cleaners, s. r. o. a PPFB, a. s. zúčastnily již 19. veletrhu, na kterém se prezentovalo a soutěžilo 36 fiktivních firem. Nabízeli jsme jak finanční služby, tak produkty našich firem a dařilo se nám.

Cleaners, s. r. o. získali 1. místo v tajné soutěži, kterou byla po vyhlášení soutěž o „Nejlepší Instagram“ a ve velké konkurenci nás potěšilo i 7. místo PPFB, a. s. v soutěži o „Nejlepší prezentaci“. Obě naše firmy si odnesly další podněty pro zlepšení aktivní činnosti a ověřily si, že v konkurenčním prostředí se jim daří.

Jak to chodí v soudní síni

V omezeném čase i prostoru hodin SPV jsme se pokusili ukázat si, jak asi probíhá soudní jednání. Z předchozích hodin jsme věděli něco málo o tomto procesu a někteří měli i vlastní zkušenost. Víme, že soudní jednání je formální proces, při kterém soud rozhoduje o právních sporech mezi stranami. Z průběhu procesu jsme si vybrali Hlavní jednání.

Hlavní jednání u soudu je klíčovou částí soudního procesu, kde se projednává podstata sporu. Nejdříve je soudcem zahájeno, pak se předkládají důkazy, vyslýchají se svědci… Následně se vede závěrečná řeč a je vyřčeno rozhodnutí. Tématem našeho sporu bylo týrání dětí. A jak si 2.A rozdělila role?

Soudcem byl zvolen David Fiala. Jako obžalovaná matka vystupovala Eliška Kratochvílová. Otcem dětí se stal Zdeněk Beníšek. Roli týraných dětí hráli Tereza Galková a Vu Nguyen. Nesmíme zapomenout na aktivní sousedky v roli svědkyň Martinu Čekanovou, Karolínu Mošnovou a Leonu Černíkovou. Lucie Sazečková a Václav Lavička se stali právními zástupci.

Jednání se ve skutečnosti může konat několik hodin až několik dnů. My jsme to zvládli za 45 minut! Třída 2.A byla velmi aktivní a velice dobře spolupracovala. Určitě si všichni odnesli z hodiny to hlavní – ke sporům často nemusí dojít, ale musíme spolu mluvit!

Jak lépe pochopit novodobé dějiny

Abychom si lépe představili jaká byla doba kolem roku 1968, podívali jsme se v hodinách SPV na český životopisný film z roku 2018 o Janu Palachovi. Sleduje posledních šest měsíců Jana Palacha, studenta, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Film je silným a emotivním zobrazením jednoho z nejvýznamnějších momentů československé historie a nabízí hluboký pohled na osobní oběť a odvahu jednoho mladého muže.

V následující hodině jsme pak o filmu i o době Jana Palacha diskutovali. Dozvěděli jsme se, že i v Plzni se v této době upálil člověk. Byl to Josef Hlavatý, který se upálil 20. ledna 1969, zemřel 25. ledna. Od 20. ledna 2025 u příležitosti jeho činu má pamětní desku na Masarykově náměstí. Na desce je umístěn i QR kód, jehož načtení zobrazí podrobnější informace.

Na protest se upalovali lidé i v jiných státech. Byl to výraz totální beznaděje. Teď už snad trochu lépe rozumíme tomuto období našich dějin.

Návštěva žáků z Hongkongu

Dne 29. ledna 2025 měli žáci naší školy jedinečnou příležitost setkat se se žáky jedné z prestižních škol v Hongkongu. Pro naše hosty jsme připravili bohatý program plný zajímavých aktivit.

Po příjezdu jsme žáky přivítali v jídelně, kde bylo připraveno malé občerstvení. Následně jsme je rozdělili do skupin a provedli po naší škole, přičemž měli možnost nahlédnout i do výuky a vidět, jak probíhají naše hodiny. Dále proběhly prezentace o školním systému v Hongkongu, o jejich škole i o samotném Hongkongu jako zajímavém místě.

Další část programu zahrnovala ochutnávku tradičních českých pokrmů, kterou pro hosty připravily některé třídy. Byl také prostor pro diskuzi, během níž jsme si vyměňovali informace například o zimním počasí v Hongkongu, pravidlech používání mobilních telefonů ve školách, trávení volného času či přístupu k domácím úkolům. Shodli jsme se na tom, že školní systém v Hongkongu je velmi náročný a pro nás by byl velkou výzvou.

Po dopoledním programu následoval tradiční český oběd. Odpoledne se naši hosté přesunuli do Techtoweru, kde na ně čekal další program. Po skončení školního dne jsme se se žáky opět setkali a ukázali jim některá zajímavá místa v Plzni. Provedli jsme je historickým centrem města, navštívili Katedrálu sv. Bartoloměje a naše skupina měla dokonce možnost posedět v kavárně s nádherným výhledem na Plzeň.

Kolem půl páté jsme se přesunuli do Radovánku, kde pro žáky pokračoval připravený program. Celý den se nesl ve velmi přátelském duchu, plném zajímavých poznatků a nových přátelství. Tato návštěva byla pro všechny zúčastněné skvělou zkušeností a věříme, že na ni budeme dlouho vzpomínat.

Anna Rauch, 3.A

Reportáž v Českém rozhlase

Reportáž v České televizi

KRÁJSKÉ FINÁLE VE FLORBALE 2025 SUBTERRA CUP - CHLAPCI 

Ve středu 29.01.2025 proběhlo v hale TJ Slavie Plzeň Krajské kolo turnaje Subterra Cup v kategorii chlapci. Do turnaje se kvalifikovalo 8 škol z celého Plzeňského kraje a byly rozděleny do 2 skupin po čtyřech.

V naší skupině B jsme se utkali s Obchodní akademií Plzeň, VOŠ a SPŠ elektrotechnickou Plzeň a Gymnáziem Blovice.

Během turnaje, kde nám bohužel chybělo několik „opor“ z důvodu nemoci, předvedli kluci vyrovnaná utkaní a bojovného ducha a z turnaje odcházeli se dvěma remízami, jednou prohrou a celkovým 6. místem.

Za naši školu nastoupili: Lucák Adam (1.B), Gottwald Matěj (1.B), Sloup Ondřej (1.C), Breu Matěj (1.E), Ferianček Filip (2.E), Moulis Matěj (2.M), Hodan Dominik (3.A), Pihera Vojtěch (3.F), Lukeš Martin (3.F), Horváth Adam (3.E), Šilhavý Jakub (4.F)

Děkujeme za reprezentaci!

Bobřík informatiky

Dne 28. ledna 2025 se na Rokycanském gymnáziu konala informatická soutěž Bobřík informatiky, která má prověřit logické myšlení a znalosti žáků v oblasti informatiky. Z naší školy se soutěže zúčastnili čtyři žáci z druhých ročníků.

Největšího úspěchu dosáhl Matěj Dvořák, který se v konkurenci 25 soutěžících umístil na 4. místě.

Gratulujeme Matějovi i všem ostatním účastníkům a děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy.

Zdravé vztahy a hranice trestně právní odpovědnosti – DM

Dne 27. 1. 2025 proběhl na domově mládeže interaktivní workshop s PČR na téma Zdravé vztahy, bez rizikového chování.  Inspektorka Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje objasnila žákům a žákyním hranice trestně právní odpovědnosti plynoucí z rizikového chování mladistvých. Diskutovali jsme o tom, co žáci smí od patnácti, od šestnácti a od osmnácti let v rámci této preventivní akce. 

Interaktivní besedu vnímali žáci jako poučnou, pochopili rizika, ví, jak se správně chovat a ví na koho se mohou obrátit o pomoc. Akce se zúčastnili žáci DM1, DM2 a dětského domova Domino.

Jak správně prezentovat?

To byl název přednášky, které se 22. 1. 2025 v Techmánii v Plzni zúčastnili žáci, jež postoupili do březnové mezinárodní soutěže ROBO 2025.

Nejprve účastníky přivítala JUDr. Havlíčková, která soutěžící povzbudila k pilné práci a motivovala k přípravě prezentace. Samotnou přednášku pak vedla Mgr. Čepičková z Ústavu jazykové přípravy ZČU. Ta předala posluchačům mnoho důležitých rad na téma prezentace např. jak se chovat i nechovat, co říkat, na co nezapomenout, ale také jak se vhodně obléknout.

Prezentace v AJ je jednou z disciplín mezinárodní soutěže, která proběhne ve dnech 10. - 13. 3. 2025 v Plzni.

Exkurze ČNB

Dne 16. ledna 2025 se třída 1.A zúčastnila exkurze České národní banky v Praze. Žáci si před samotnou exkurzí nejdříve zahráli venkovní únikovou hru, kterou připravilo Návštěvnické centrum ČNB. Žáci potřebovali mobilní telefon s internetem a samozřejmě také logické myšlení. Úniková hra prověřila jejich úsudek a ukázala možná nebezpečí, která se skrývají ve finančním světě.

Exkurze v ČNB s názvem Lidé a peníze se týkala především české a československé měnové historie. Žáci se dozvěděli základní informace o ČNB a penězích. Po zhlédnutí naučného videa se žáci přesunuli do původního trezoru Živnostenské banky, dnes České národní banky, kde se expozice nachází. Za nejzajímavější část expozice lze určitě považovat zlatou minci o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Jedná se o druhou největší zlatou minci na světě.

Všem žákům se exkurze líbila a dle jejich slov se již těší na další.

Program od Nadace České spořitelny – Den pro školu/DM – Etický hacker  

Na základě naší poptávky z programu Nadace České spořitelny – Den pro školu/DM nás dne 13. 1. 2025 na DM navštívil etický hacker.  Přednáška se zaměřila na způsoby, jakými  můžeme chránit naše soukromí a data na internetu, a na to, jak důležité je mít základní povědomí o bezpečnostních hrozbách. Etický hacker nám ukázal různé techniky, které používá k testování zabezpečení a odhalování zranitelností. Dokázal nám předat spousty zkušeností ze své praxe a také různé vtipné momenty, které nastávají při jeho práci.  

Děkujeme panu lektorovi za sdílení jeho vlastních praktických zkušeností s námi, bylo to smysluplně využité odpoledne na DM. Setkání s odborníkem z praxe nám může pomoci   odhalit naše silné stránky a nadchnout nás pro určitý obor. Díky zkušenostem dobrovolníků si mohou žáci rozšířit své kompetence a získat lepší představu o tom, jaké dovednosti  a předpoklady jsou potřebné pro konkrétní pracovní uplatnění. Akce se zúčastnili žáci IT oborů DM1.

Olympiáda z anglického jazyka

Dne 15. 1. 2025 proběhla olympiáda z anglického jazyka. Zájem byl obrovský. Zúčastnilo se jí 31 žáků z prvních až třetích ročníků. Čekal je poslech a gramatická cvičení na úrovni C1, tedy zkoušek CAE. Díky velmi vyrovnaným výsledkům postoupila do ústní části pětice nejlepších.

Z nichž na otázky nejlépe zareagoval Robert Velebný z třídy 2.F, který za školu postupuje do okresního kola, které proběhne v únoru.

Olympiáda z německého jazyka

V pondělí 13. ledna 2025 proběhlo na naší škole okresní kolo Olympiády z německého jazyka, kterého se zúčastnilo 21 žáků z prvních až třetích ročníků. 

První část olympiády sestávala ze tří úkolů na slovní zásobu na úrovni B1 a z jednoho úkolu na poslech (rozlišování  - správně x špatně) k tématu "volný čas". Na prvních třech místech se umístili Adam Horváth ze 3.E, Robert Velebný ze 2.F a Yelisei Chornoknyzhnyi, taktéž ze 3.E. 

Na základě druhého kola, kterým byl pohovor v německém jazyce k obecným tématům na úrovni B1, bylo rozhodnuto, že vítězem se stane Robert Velebný. Ten také postoupil do okresního kola olympiády.

Děkujeme všem žákům za jejich účast.

Postup do krajského kola Matematické olympiády

I v tomto školním roce se v naší škole našel odvážlivec, který se zapojil do 74. ročníku matematické olympiády, kterou každoročně pořádá Jednota českých matematiků a fyziků.

Žák třetího ročníku oboru Informační technologie Michal Forgó úspěšně vypracoval příklady domácího kola, což ho oprávnilo k postupu do školního kola.

Svými znalostmi se mu podařilo pokořit i příklady školního kola a my mu držíme palce k úspěšnému zdolání dalšího – krajského kola Matematické olympiády, které proběhne 14. 1. 2025 v Plzni na gymnáziu v Opavské ulici.

AJ Kontext - finále

9. ledna se naši žáci Hoang Khoi Nguyen, Diana Kulhánková, Jan Motlík a Jiří Jelínek zúčastnili prestižní soutěže zaměřené na porozumění anglickému textu, která je určena pro žáky gymnázií, středních škol a odborných učilišť Plzeňského kraje. Jeden z našich žáků dosáhl mimořádného úspěchu, když se umístil na vynikajícím 6. místě v celokrajském finále.

Ostatní účastníci si zaslouží obdiv za to, že se probojovali až do finálového kola a skvěle reprezentovali naši školu. Účast v této soutěži byla nejen možností poměřit své znalosti angličtiny, ale také příležitostí získat nové zkušenosti a motivaci do dalšího studia.

Co-hackathon

I v letošním roce se naši žáci zapojili do CO-hackathonu a s bezmála 50 dalšími soutěžícími se vrhli do tvorby inovativních řešení týkajících se aktuálních společenských problémů. Na výběr bylo pro týmy už tradičně připraveno několik zajímavých témat, konkrétní řešení a realizace už byla ale na samotných soutěžících.

Naši školu reprezentovaly rovnou dva týmy. První tým, smíšený ještě s dvojicí žáků ze SPŠE, pracoval na aplikaci pro neziskovou organizaci DOMUS, jež se zaměřuje na podporu dětí v pěstounské péči.

Druhý tým se rozhodl pro téma z oblasti vzdělávání. Jejich projekt cílil na vytvoření vzdělávací aplikace, která by zvýšila motivaci mladistvých ke studiu a pomohla jim udržet si zájem o učení.

Po náročných a intenzivních 48 hodinách práce čekala všechny týmy prezentace před odbornou porotou. Během rozhodování o konečném pořadí panovala mezi studenty napjatá atmosféra – konkurence totiž byla silná a všichni předvedli skvělé výstupy. Náš smíšený tým, který pracoval na aplikaci pro DOMUS, nakonec zaujal porotu nejvíce a zaslouženě si odnesl 1. místo. Tímto jim gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Velký dík a obdiv patří všem zúčastněným. Každý ze soutěžících udělal za ten jeden víkend obrovský kus práce a jistě si z akce odnáší cenné zkušenosti a dovednosti.

Adam Hojer, 4.F

Na intru máme nový dvůr

Žákům ubytovaným na našem domově mládeže v Čelakovského a Doudlevecké ulici v Plzni od 19/12 slouží nově opravený dvůr ve vnitrobloku se zahrádkou a pergolou. 

Dvůr má nové podloží, zámkovou dlažbu a nové svody vody do kanalizace. 

Navázali jsme tak na 1. etapu oprav, která proběhla před několika lety, kdy došlo k opravě střechy, fasády, znepřístupnění prostorů proti ptactvu, rozčlenění terénu, vytvoření vyvýšených záhonů a postavení nové pergoly s ohništěm... 

Ať vám slouží... :-)


Pracovní pohovor s personalistkou z firmy Geis

Předvánoční týden třídě 3. M zpříjemnil workshop projektu StartKa od Krajského centra vzdělávání. Žáci si na něm mohli vyzkoušet reálný pracovní pohovor vedený zkušenými personalistkami.

V úvodní přednášce paní lektorky z Regionální rozvojové kanceláře byla shrnuta specifika pracovního trhu v Západočeském kraji. Ve druhé části workshopu vedoucí personalistka z firmy Geis provedla žáky celým procesem hledání práce. Byli detailně seznámeni s průběhem náboru nového zaměstnance. Dozvěděli se, jaká očekávání na styl komunikace písemné, telefonické, on-line i osobní personalisté mají. Paní personalistka a její kolegyně dokonce sehrály scénku s odstrašujícím příkladem špatného pohovoru. Žáci následně výkon kritizovali.

Poslední část byla nejdůležitější, protože žáci si na vlastní kůži vyzkoušeli pracovní pohovor s profesionální personalistkou. Na pohovor přicházeli vybaveni životopisem a připraveni dle požadavků v inzerátu, který dostali před týdnem. Celá třída přijímacím pohovorem úspěšně prošla. Od laskavých, ale přísných personalistek si vysloužili pochvalu a odměnu v podobě firemní propisovačky a Hořických trubiček. Aktivita byla velmi užitečná.


Recept na "sebe sama" v hodině PRK

V hodině PRK si žáci 3.B opět po roce zkusili vytvořit jedinečný recept na "sebe sama". Jako suroviny využili své vlastnosti, dovednosti, schopnosti, ale i slabé stránky.

Každý žák napsal svůj „recept“ originálním způsobem – někteří přidali špetku humoru, jiní vsadili na upřímnost a hluboké zamyšlení. Výsledkem byly kreativní a často i velmi osobní „kuchařky“, které ukázaly, jak jedinečnými osobnostmi naši žáci jsou. Přidali ještě pár grafických úprav a recepty byly na světě.

Tato aktivita nebyla jen zábavná, ale také přiměla žáky přemýšlet o sobě samých - o svých silných i slabých stránkách.

Návštěva partnerské školy z Weidenu

Dne 12. 12. 2024 jsme opět po roce přivítali žáky a učitele z naší partnerské školy Europa-Berufschule Weiden, kteří k nám zavítali v rámci naší dlouhodobé spolupráce. Pro naše hosty byl připraven pestrý program.

Žáci z obou škol se vydali společně objevovat krásy Plzně a užili si jedinečnou atmosféru plzeňských vánočních trhů, které všechny nadchly svou sváteční náladou. Společný čas pomohl navázat nová přátelství.

Učitelé mezitím zamířili na exkurzi do technologického centra TechTower, kde jim byly představeny moderní technologie a inovace. Velkým lákadlem bylo předvedení robota Spota, což je čtyřnohý robotický „pes“. Prezentaci vedl náš žák Michal Forgó 3F, který učitelům podrobně popsal jeho funkce a možnosti. Exkurze byla zakončena také návštěvou vánočních trhů, kde si učitelé užili příjemné odpoledne.

I přes drobné komplikace při parkování v centru, které v tento den způsobil zápas plzeňské “Viktorky” s anglickým týmem Manchester United, se celý den vydařil a doufám, že oba naše “školní týmy” si z Plzně odnášejí příjemné zážitky.

Úspěch na VFF Vánoční Plzeň 2024

Ve dnech 4. a 5. prosince 2024 se naše dvě fiktivní firmy, Cleaners, s. r. o. a PPFB, a. s., zúčastnily prestižního Veletrhu fiktivních firem, který se konal pod názvem Vánoční Plzeň. Akce přivítala více než 40 fiktivních firem z celé republiky, což vytvořilo skutečně silné konkurenční prostředí.

Soutěžilo se hned v několika kategoriích, včetně prezentace, letáku, loga a sloganu a také reklamního spotu. Obě naše společnosti se aktivně zapojily do všech soutěží, a výsledky předčily naše očekávání.

Firmě Cleaners, s. r. o. se podařilo vyniknout mezi silnou konkurencí a odvézt si hned dva prestižní diplomy:

Veletrh však nebyl pouze o soutěžích. Obě společnosti měly příležitost navázat nové obchodní kontakty, sdílet zkušenosti a inspirovat se nápady kolegů z jiných firem. Získané dovednosti, znalosti a zkušenosti budou neocenitelné pro další rozvoj našich firem i jednotlivců, kteří je tvoří.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na přípravě a účasti podíleli.

Vánoční večírek na DM

Vánoční večírek na DM byl pro nás letos výjimečný tím, že nás navštívili děti z dětského domova Domino. Žáci připravili občerstvení a s pomocí vychovatelek připravili malé dárečky.

Zahráli jsme si a zazpívali koledy a poté promítali dětem vánoční pohádku. Moc nás potěšilo, že děti z dětského domova měly z návštěvy na našem DM upřímnou radost.

Zdobení perníčků na DM2 pro dětský domov

Adventní čas jsme i u nás vzali do svých rukou. S paní vychovatelkou jsme nazdobili perníčky pro děti do Dětského domova Domino. Těší nás především to, že perníčky jsou nádherně vyzdobené, a hlavně udělali radost dětem jako dárky. A to byl náš cíl, u kterého jsme smysluplně naplnili náš volný čas

Adventní trhy - DM2

Dne 5. 12. 2024 navštívili žáci DM2 s vychovatelem Adventní trhy na náměstí Republiky v Plzni.

Těšili se i na Krampusáky, s kterými se vydováděli a vše zdokumentovali. Byl to neopakovatelný zážitek.

DM na vánočních trzích

Jako každým rokem jsme se i letos vydali s DM na vánoční trhy. Přestože byla zima, neodradilo nás to od ochutnávání vánočních dobrot a při poslechu koled jsme si užívali atmosféru Vánoc.

Moderní básnička

Ukrajinská třída 3. B zdařile splnila tvořivý domácí úkol v předmětu LAU. Po vzoru avantgardních umělců z počátku 20. století vytvářeli básně v obrazech, tzv. kaligramy, nesmyslné dadaistické básně i surrealistické automatické texty.

Žáci si tím nejen upevnili látku o moderních uměleckých směrech, ale také dokázali, že jsou schopni vytvořit umělecký text v češtině, pro ně cizím jazyce. Tato relaxačně-motivační úloha všem udělala velkou radost. Na ukázku futuristický kaligram Kocourek od Diany Stonohy

Okresní kolo ve florbale chlapci -  SUBTERRA CUP

Dne 2. 12. 2024 se naši chlapci zúčastnili okresního kola ve florbale – SUBTERRA CUP. Turnaj byl rozdělen do 2 skupin po 3 týmech. První dva týmy z každé skupiny postupovali do finále a také do krajského kola.

Po jasné výhře ve skupině nad Hotelovou školou 1:5, jsme remízovali 1:1 se silným mužstvem SZŠ a VOZŠ Plzeň a postoupili z prvního místa ve skupině. Ve finále jsme bohužel nestačili na tým Církevního Gymnázia Plzeň, ale i tak slavíme postup do krajského kola!

Pořadí | Škola | Body

Naši školu reprezentovali: Dominik hodan (3.A.), Vojtěch Pihera ‚(3.F.), Štěpán Žežula (3.F.), Jakub Šilhavý (4.F.), Adam Lucák (1.B.), Matěj Gottwald (1.B.), Jan Hofman (4.E.), Filip Ferianček (2.F.), Horváth Adam (3.F.), Matěj Moulis (2.M.), Ondra Sloup (1.C).

Soutěž ve finanční gramotnosti

V prosinci se tradičně uskutečnilo školní kolo soutěže. Pět nejúspěšnějších žáků bude bojovat o postup do krajského kola. Okresní klání proběhne v lednu 2025. Zájemci o účast ve školním kole se mohou dodatečně přihlásit u paní učitelky Soukupové.

Letem americkým světem

Proč mnoho Čechů opustilo své domovy a jelo hledat štěstí do USA? Jak se tam vlastně dostali? A našli vůbec v Americe štěstí? Tak na tyto a spoustu dalších otázek dostala odpovědi třída 3.A, která se v Americkém centru zúčastnila přednášky s příznačným názvem Letem americkým světem.

Historik a cestovatel Martin Nekola zasvětil svůj život zkoumání a dokumentování osudů českých vystěhovalců, kteří se od konce 19. století vydávají na druhý konec světa v naději na lepší život. Žáci se tak dozvěděli, že mnoho těchto lidí, kteří dorazili do USA doslova s pár dolary v kapse, se zde dokázalo svojí pílí a nezdolnou vůlí prosadit a vypracovat mezi elitu.

Druhá část semináře byla věnována možnostem prázdninových brigád v USA, které Americké centrum pro české studenty zprostředkovává. Žáci tak zjistili, že odjet do USA za prací není v dnešní době vůbec žádný problém, že stačí jen sebrat trochu odvahy a vyrazit.

Okresní kolo ve florbale dívky -  SUBTERRA CUP

V pátek 29. 11. 2024 proběhlo v hale Lokomotiva Plzeň Okresní kolo turnaje Subterra Cup v kategorii dívek. Do turnaje se přihlásilo 8 škol, které byly náhodně rozděleny do 2 skupin. Z každé skupiny postupovaly 2 školy do play-off.

Naši školu reprezentovaly Sofie Limberská, Eliška Cajthamlová (1.A.), Natálie Štefková (1.B.), Tereza Galková, Lucie Sazečková (2.A.), Lucie Štichová, Barbora Procházková (3.A.), Eliza Katana (3.B.), Nikola Červená (4.A.), Kateřina Šloufová, Szófia Zápárinuyk (4.E.).

Našim slečnám se bohužel nepodařilo postoupit do krajského kola. Ale nástup nové generace z prvního ročníku ukázal, že se florbalových turnajů v budoucnu nemusíme bát. Děkujeme slečnám za reprezentaci školy a vzorný přístup ke hře.

Návštěva České národní banky v Praze

V pátek 29. listopadu 2024 se třída 1.E společně s třídním učitelem Ladislavem Popem zúčastnila exkurze v pražské centrále České národní banky v ulici Na Příkopech.

Exkurze trvala přibližně 80 minut a byla vedena velice zajímavě a fundovaně.

Paní průvodkyně žáky seznámila s historií, fungováním a funkcemi České národní banky a její rolí ve státě. Samozřejmě nechyběla prohlídka celé expozice včetně druhé největší zlaté mince na světě, která váží 134 kilogramů a má hodnotu přibližně 270 miliónů korun.

Dalším velmi zajímavým poznatkem bylo, že dveře, které prakticky oddělují podzemní část banky od okolního světa, jsou osm tun těžké a jsou zasazeny do rámu, jenž váží přibližně 24 tun. Vnitřní prostory banky by tak byly schopné odolat menšímu nukleárnímu výbuchu.

Po výkladu paní průvodkyně následoval asi dvacetiminutový volný rozchod s možností prohlídky všech exponátů, kdy se žáci mohli dozvědět mnoho informací o padělání bankovek, historii platidel nebo o grafických návrzích našich moderních bankovek.

Prohlídka prostor ČNB se všem velice líbila.

Po návštěvě banky měli žáci příležitost blíže poznat centrum Prahy, a to během asi sedmdesátiminutového rozchodu.

Finálové kolo celostátní soutěže v deskových hrách

Dne 30. listopadu 2024 se v Praze 2 ve Středisku dětí a mládeže konalo celorepublikové finálové kolo v deskových hrách. Soutěžilo se ve 3 hrách a ve 3 věkových kategoriích. Hrála se hra Rychlé šípy, 4mation a Turboprší.

V nejstarší kategorii soutěžil z naší školy žák 3.A Štěpán Novák, který postoupil do tohoto finále z 2. místa v krajském kole. Stejně jako v krajském kole, tak i tady si zvolil hru Turboprší, ve které jde hodně o postřeh, rychlost a také štěstí na to, jaké dostanete karty.

Do superfinále se bohužel neprobojoval, uteklo mu o pouhý 1 bod, ale i tak to byla skvělá příležitost zahrát si i jiné hry než počítačové s různými lidmi z celé České republiky.

Středoškolská futsalová liga - dívky - 1. kolo

Ve čtvrtek 28. 11. 2024 v naší hale proběhlo 1. kolo Středoškolské futsalové ligy v kategorii dívek. V naší skupině se potkala 3 družstva, která bojovala o dvě postupová místa. Soupeřky měly hodně fotbalistek, což bylo na jejich hře poznat. Sice se naše děvčata snažila a bojovala jako lvice, ale na soupeřky prostě neměla a zůstalo na nás konečné 3.místo. Přesto rádi posíláme velikou pochvalu za snahu a bojovnost!!!

Děvčata nastoupila v sestavě v brance Szófia ZÁPÁRINYUK (4.E), v obraně Petra BLÁHOVÁ (3.A), Eliza KATANA (3.B), Sára DASTYCHOVÁ (3.E) a Sofie LIMBERSKÁ (1.A) a v útoku Barbora PROCHÁZKOVÁ (3.A), Nikola ČERVENÁ (4.A), Kateřina ŠLOUFOVÁ (4.E) a Eliška CAJTHAMLOVÁ (1.A).

Jednotlivé zápasy:

1. SŠINFIS Plzeň - SaPSŠ Plzeň - 1 : 15 (1 : 6)

Střelkyně – 1x Barbora Procházková

2. SaPSŠ Plzeň - SOŠ Horšovský Týn - 3 : 1 (2 : 0)

3. SOŠ Horšovský Týn - SŠINFIS Plzeň - 9 : 0 (5 : 0)

Tabulka

Natáčení se SIT Portem

Dostali jsme příležitost od společnosti SITport zúčastnit se natáčení reklamního spotu, který je určen k propagaci budovy Tech Tower a jejích možností. Byli vybráni žáci z různých ročníků, přičemž každý měl přinést předmět, který ho charakterizuje.

Tento úsek jsme natočili jako jednu ze tří částí reklamy. Další částí bylo natáčení simulovaných přednášek, během kterých jsme měli za úkol poslouchat a klást otázky.

Rádi bychom poděkovali společnosti SITport za tuto příležitost, která nám umožnila vyzkoušet si něco nového a nevšedního.

Ekonomická olympiáda - školní kolo

V letošním roce se koná již 9.ročník mezinárodní soutěže Ekonomické olympiády pro střední školy. O tuto akci je mezi žáky naší školy vždy zájem a nejinak tomu bylo i v tomto roce.

Školní kolo proběhlo na naší škole v úterý 26. 11. 2024 a zúčastnilo se ho na 22 žáků napříč ročníky i obory. Každý z účastníků měl možnost prověřit své znalosti při řešení 25 otázek z různých tematických oblastí jako je Mikroekonomie, Makroekonomie, Mezinárodní ekonomie, Evropská unie, Finanční ekonomie a finanční gramotnost či Dějiny ekonomického myšlení.

Po skončení školního kola Ekonomické olympiády každý z účastníků obdržel Certifikát o účasti včetně výsledného skóre. Čtyři nejlepší řešitelé postoupí do krajského kola Ekonomické olympiády, které se uskuteční na jaře 2025. 

Věřím, že žáci si i letošní rok této mezinárodní soutěže užili.

Exkurze do automatického skladu firmy Loxxess v Boru u Tachova

Třída 3. M absolvovala v rámci projektu StartKa 26. 11. exkurzi do logistické firmy Loxxess v Boru u Tachova. Jedná se o firmu, která poskytuje skladový a zákaznický servis německým firmám, např. drogerii DM, zverimexu ZOO Real a telekomunikační firmě Vodafone.

Po úvodním představení firmy se nás ujala energická a osobitá paní Miroslava, jedna z vedoucích operativy. Následovala prohlídka výrobních hal, do které byli všichni účastníci aktivně zapojeni, zkoušeli si jednotlivé pracovní pozice a odpovídali na zajímavé dotazy naší průvodkyně. Tonda Sainer si během exkurze vysloužil funkci ředitele. Viděli jsme celý proces kompletace a expedice objednávky pro firmu DM. Mohli jsme zhodnotit rozdíly mezi manuálním a moderním plně automatickým skladem. Nahlédli jsme i do oddělení vratek, centra řešení problémů, školicího a řídícího centra.

Po zajímavé a náročné prohlídce bylo připraveno chutné občerstvení. Pan personalista žákům při něm sděloval různá doporučení ke komunikaci při přijímacím řízení. Milým gestem byla také upomínková taška vybavená velkým poznámkovým blokem a propiskou. So, be loxxessful!

Návštěva Amerického centra – American and Czech cultural differences

Dne 25. 11. 2024 se třída 3.F zúčastnila workshopu na Americkém centru. Přednášejícím byl Brad Vice, učitel z Alabamy, který již mnoho let žije v České republice, takže velmi dobře rozumí kulturním rozdílům mezi Čechy a Američany.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého ohledně každodenního života v USA, co to je ten pověstný americký úsměv a proč mají Američané neustále chuť s někým komunikovat, zatímco my Češi se snažíme spíše být nenápadnými a uzavřenými do sebe.

Kulturní rozdíly mezi Američany, Čechy a Ukrajinci

Ukrajinská třída 3.B se 25. 11. zúčastnila přednášky o kulturních rozdílech mezi Čechy a Američany. Akci pořádalo Americké centrum v Plzni, přednášku vedl Brad Vice, alabamský rodák, který od konce 90. letech působí jako lektor angličtiny v České republice. Připomněl hlavní rozdíly mezi chováním Čechů a Američanů a jak těmto odlišnostem porozumět.

V návaznosti na přednášku, které se ukrajinská třída účastnila společně s žáky z 3. F, byla žákům dána možnost se zamyslet nad povahovými rozdíly mezi Čechy a Ukrajinci. Z dotazníku vyplynulo, že čeští i ukrajinští žáci jako nejvýraznější českou vlastnost shodně vnímají smysl pro humor, pohodlnost a oblibu piva, Ukrajinci zmiňovali navíc český ateismus, ale i lásku k přírodě a dodržování různých tradic. Z pozitivních ukrajinských vlastností čeští žáci uváděli pracovitost, pohostinnost a smysl pro rodinu, ukrajinští žáci poukazovali také na ukrajinskou národní hrdost a odvahu. Platí tyto stereotypy doopravdy?

LOGICKÁ OLYMPIÁDA 2024 – letos potřetí

JAN VONDRÁŠEK ze 3. E se v tomto školním roce jako první z našich žáků probojoval do celostátního finále soutěže, kde se utkal s dalšími reprezentanty ze všech krajů republiky.

Takto popsal své dojmy:

Dne 25. listopadu jsem se zúčastnil finále Logické olympiády, které se konalo v prestižních prostorách Poslanecké sněmovny, konkrétně v budově Sněmovní 1. Atmosféra byla od počátku trochu slavnostní a zároveň i docela nervózní – finále přivedlo dohromady celkem 195 soutěžících ze všech věkových kategorií (A, B, C), kteří všichni soutěžili v jedné místnosti zároveň, přičemž každá kategorie měla 65 finalistů.

Soutěž začala v 10 hodin ráno a byla rozdělena na 4 soutěžní moduly, mezi nimiž byly krátké přestávky. Program skončil v 15 hodin, a poté proběhlo vyhlášení nejlepších 10 soutěžících v každé kategorii, včetně předání cen. Hlavní cenou v každé kategorii byl notebook, zatímco další ocenění dostali deskové hry.

V konkurenci 65 finalistů z mé kategorie (C) jsem se umístil na 58. místě. Jako poslední postupující z Plzeňského kraje jsem podobný výsledek očekával, ale i tak mě účast ve finále těšila. (Dovoluji si dodat, že v Plzni byl čtvrtý z pěti plzeňských finalistů.)

Účast ve finále byla nezapomenutelnou zkušeností. Přestože jsem si ve finále příliš nevěřil, jsem rád, že jsem měl možnost poznat soupeře z celé republiky a vidět, jak vysoko je nastavená laťka. Tato zkušenost mě motivuje k dalšímu rozvoji a zlepšování, abych byl příště schopen konkurovat i těm nejlepším.

Osobní pocit:

Soutěž jsem si i přes méně uspokojivý výsledek užil. Prostor Poslanecké sněmovny a samotná atmosféra finále byly krásné, a bylo fascinující mluvit se soupeři o našich pocitech a zejména postupech při řešení úloh. Celkově hodnotím svou účast jako cennou zkušenost, která mě motivuje k dalšímu zlepšování a učení.

Bowling na DM

Jako každým rokem jsme se i letos v listopadu vypravili na bowling. Protože byla hojná účast, bylo možné, aby si zahrály všechny tři výchovné skupiny mezi sebou. Zvítězili žáci 2. výchovné skupiny. Všichni jsme si to opravdu užili. Nakonec nás čekala sladká odměna. Už se těšíme na příští bowling v lednu.

Čas předvánoční na DM

K předvánoční atmosféře patří na našem DM zdobení perníčků. Dne 21. 11. 2024 jsme se společně s chlapci sešli na společenské místnosti. Děvčata měly připravené perníčky různých tvarů ke zdobení bílkovou polevou. V průběhu této kreativní tvořivé práci se místností linula nejen vůně perníčků, ale také zněly tóny písní v podání chlapců.

US Point 1.B

S třídou 1.B jsme navštívili Americké centrum. Prváci byli poprvé na univerzitě a nejspíš to pro ně byla i první příležitost, bavit se s rodilým Američanem.

Na úvod jsme byli seznámeni s hlavními cíli Amerického centra. Mgr. Lukavská zmínila poradenskou službu pro případ, že by žáci zvažovali letní brigádu nebo tzv. „gap year“ v Americe, nabídla i letní tábory, jazykové kurzy a stipendium Flex pro studium na univerzitě v USA. Žáky lákala i na možnost zhlédnutí amerického filmu s komentáři od rodilého mluvčího v rámci každoměsíční akce „Movie nights“.

Pak přišel na řadu Brad Vice se svým seminářem na téma Kulturní odlišnosti mezi Američany a Čechy. Mluvil z vlastní zkušenosti o životě v České republice. Debatoval s žáky o českém „poker face“, narozdíl od amerického „smiley face“. Všichni jsme se pousmáli nad frází „How are you“, na kterou neradi nebo lživě odpovídáme, stejně jako naše „Dobrý den“ nebo „Na shledanou“, kdy je nám vlastně jedno, jestli má daná osoba dobrý den nebo zda se s ní někdy shledáme. Žáci využili prostor na otázky a zajímalo je například, zda se doma zouvají nebo zda nemá problém s našimi jednotkami (km, °C).

Vytváříme obálky knih světového romantismu

Představte si to – sedíme nad prázdným návrhem obálky a nápady nepřicházejí. Co teď? V tu chvíli nás napadlo zkusit něco odvážného: požádat o pomoc umělou inteligenci.

AI nás provedla procesem jako zkušený průvodce, pomohla najít správné barvy, motivy i atmosféru. A výsledek? Obálka, která perfektně vystihuje ducha naší knihy! Technologie může být skvělým parťákem, když víte, jak ji využít.

Naše spolupráce s AI nám ukázala, že i v tvorbě je prostor pro inovace – a to vše s úsměvem a trochou fantazie.

Exkurze do ČNB

Dne 19. 11. 2024 jsme jeli s třídou 1.B na exkurzi do České národní banky.

Žáci se dozvěděli zajímavé informace od směnného obchodu, předchůdci peněz po různé mince a bankovky až do současnosti. Po okénku do historie peněz si žáci mohli potěžkat cihlu ze dřeva, stříbra, olova a zlata a porovnat jejich váhu.

Všechny překvapilo, jak těžká je cihla ze zlata. Asi nejzajímavější pro všechny byla mince, která vznikla k jubileu 100 let vzniku republiky. Měla to být zlatá mince o váze 100 kg. Mince váží nakonec 130 kg a její současná hodnota vzhledem ke stoupající ceně za gram zlata je necelých 300 000 000 Kč.

Návštěva partnerské školy ve Weidenu

V úterý 19. listopadu se skupina našich žáků vydala na návštěvu partnerské školy Europa-Berufsschule ve Weidenu. Program nabídl žákům jedinečnou příležitost procvičit si jazykové dovednosti a navázat nová přátelství.

Naši žáci byli přivítáni žáky i vyučujícími partnerské školy, se kterými strávili celé dopoledne. Program zahrnoval seznámení, rozdělení do skupin i konverzaci na různá témata (např.co navštívit v Plzni, co vaříme o Vánocích, jaké máme koníčky atd.). Následovala společná hra s QR kódy, kterou připravili naši žáci v anglickém jazyce. Příběhem hry provázela typická postava českých dětských knížek - krteček.

Velkým zážitkem pro naše žáky byla pak hospitace na hodině češtiny. Tato aktivita ukázala, že i naši partneři v Německu se s chutí učí český jazyk. Odpoledne mohli pak naši žáci prozkoumat město Weiden.

Tato návštěva byla nejenom skvělou příležitostí k procvičování jazykových dovedností, ale také k poznávání lidí v sousední zemi a navazování nových přátelství. Věříme, že podobné akce přispívají k rozvoji našich žáků a posilují mezinárodní spolupráci naší školy.

Žáci našeho DM navštívili závod Škoda Transportation v Plzni

V úterý 19. 11. 2024 navštívili žáci našeho DM závod založený již roku 1859 Hrabětem Valdštejnem – Škodu Transportation - jednu z nejvýznamnějších evropských společností v oboru dopravního strojírenství.

Mezi hlavní produkty firmy patří především nízkopodlažní tramvaje, trolejbusy, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, elektrické motory či kompletní pohony pro dopravní systémy. Firma se rovněž zabývá i vývojem v rámci digitalizace, IT a samozřejmě technologií pro dopravní prostředky a další odvětví.

Skupina Škoda stabilně zaměstnává více než devět tisíc lidí. Své výrobní prostory má nejen v Plzni, ale i v Šumperku, Ostravě nebo ve finském Otanmäki.

Díky špičkové práci více než sedmi set konstruktérů, projektantů a designérů a stovkám milionů korun ročně investovaným do vlastního výzkumu a vývoje může přicházet pravidelně na trh s novými a moderními produkty, které si úspěšně nacházejí své místo na světových trzích.

Během exkurze si žáci mohli prohlédnout výrobní prostory firmy a na vlastní oči tak vidět celý proces výroby kolejových vozidel.

Tato exkurze byla velice zajímavá a poučná a žáci ji určitě mohou doporučit svým známým a kamarádům.

Bobřík informatiky

Jako bobr do stromu se již několik let v listopadu pravidelně zakusujeme do úloh, které připravují tvůrci soutěže Bobřík informatiky. Jejím cílem je seznámit žáky i učitele s informatickými úkoly a problémy. Soutěž probíhá on-line formou testu, kde lze vybírat z nabízených odpovědí, nebo je třeba sestavovat program z předložených bloků či přemístit objekty na obrazovce. Podle obtížnosti úloh je odstupňované jejich bodové hodnocení a body se nejen přičítají, ale také odčítají. Úspěšným řešitelem je každý, kdo dosáhne alespoň 120 bodů.

V letošním ročníku se zapojilo v kategorii Junior 121 žáků 1. ročníků a úspěšnými řešiteli bylo 24 z nich. Nejlepšího výsledku – 180 bodů – dosáhl Matěj Potůček z 1E.

A do kategorie Senior se zapojilo 167 žáků 2. až 4. ročníků s celkem 38 úspěšnými řešiteli. Nejlepším byl Pavel Šefl se 180 body. Do lednového ústředního kola se v Plzeňském kraji nominováno 26 žáků, z toho 7 z naší školy: Pavel Šefl 2F, Michal Karpíšek 2E, Jakub Jíra 2E, Jakub Lukšík 2F, Matěj Dvořák 2E, Robert Velebný 2F a Rostyslav Chykut 4F.

Děkujeme za snahu a gratulujeme všem úspěšným řešitelům!

mKONTEXT 2024

Také v tomto školním roce se všichni žáci prvních ročníků zapojili do této krajské on-line matematické soutěže. Letošní ročník byl věnován finanční gramotnosti. Soutěžící absolvovali během října a na počátku listopadu čtyři soutěžní kola. Řešili zajímavé praktické úlohy, které jim mohou pomoci s orientací na finančním trhu.

Přestože jsme tentokrát přihlásili více soutěžících, nepodařilo se navázat na úspěchy z předchozích let. Mezi výherce v kategorii střední školy se probojoval jediný žák – Tomáš Kodýtek z 1. E. Bude pozván na závěrečný program soutěže a finálové vyhodnocení v prostorách Západočeské univerzity v Plzni, které proběhne v lednu 2025.

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Hra na klavír na DM

V rámci OP JAK probíhá s žáky na DM výuka hry na klavír. Scházíme se 1x týdně. Učíme se základům prstokladového cvičení. Nejvíce času věnujeme výuce hraní filmové melodie.

Středoškolská futsalová liga: kluci - 1. kolo

Dne 14. 11. 2024 v naší hale proběhlo 1. kolo Středoškolské futsalové ligy v kategorii kluků. Do skupiny k nám nalosovali družstva SPŠ strojnickou a SOŠ prof. Švejcara, SPŠE Plzeň a Gymnázium L. Pika. Celý turnaj byl ve znamení souboje o dvě postupová místa. Nám se bohužel nepovedl hned první zápas se SPŠE, zejména střelba, a to rozhodlo, že jsme po dlouhé době nepostoupili z prvního kola.

Po jednom vítězství a dvou porážkách jsme obsadili konečné 4. místo, když rozhodovala minitabulka a vzájemné zápasy.

Kluci hráli v sestavě v brance Matěj POTŮČEK (1.E) a v poli Dominik HODAN (3.A), Patrik ROTH, Martin ŽÁČEK (oba 3.E), Štěpán BRAHA, Vojtěch PIHERA (oba 3.F), Daniel KOZLÍK (2.F), Ondřej TÁZLER (1.A) a Lukáš JIŘINEC (1.B).

Jednotlivé zápasy:

Střelci – 2x Vojtěch Pihera a 1x Daniel Kozlík

Střelci –1x Ondřej Tázler

Střelci – 2x Vojtěch Pihera a 1x Dominik Hodan

Tabulka

VFF Podzimní Příbram

14. listopadu 2024 jsme se prezenčně zúčastnili VFF „Podzimní Příbram“, který pořádala OA a VOŠ Příbram. Veletrh se konal již tradičně v příjemném prostředí příbramské sokolovny v centu města.

V letošním roce byla účast na veletrhu velmi vysoká, zúčastnilo se 34 fiktivních firem. Obě naše firmy - jak Cleaners, s. r. o., tak PPFB, a. se zapojily do vyhlášených soutěží.

PPFB, a. s. v průběhu celého veletrhu úspěšně poskytovala bankovní služby, uzavírala smlouvy s novými klienty a zajišťovala finanční styk. Naši Cleaners, s. r. o. uzavřeli několik velmi úspěšných kontraktů na ekologické produkty z jejich nabídky.

Úspěšní byli naši Cleaners, s. r. o., kteří v soutěži o „Nejlepší stánek“ obsadili ve značné konkurenci 4. místo.

Významným přínosem byla možnost obou firem vyzkoušet si komunikační schopnosti, navázat nové obchodní kontakty a informovat kupující o nabízených produktech a službách.

Čistá a krásná škola

Kreativní zpracování „odpadu“, péče o zeleň v okolí školy, třídění odpadu, navrhování školního maskota a řada dalších aktivit byla náplní projektového dne s názvem Čistá a krásná škola, který proběhl ve středu 13. 11. 2024.

Zapojilo se celkem 13 tříd, z toho 2 jako organizátoři, kteří připravili stanoviště s úkoly pro soutěžní týmy. Z těch byl nejlepší tým ze 2E „Zítřejší operace kolene“.

Další žáci vytvářeli plakáty ke třídění odpadu, tvořili komiksy nebo natáčeli videa. Jiní zase vytvářeli z materiálu, který by jinak skončil v odpadu, nejrůznější tvorečky, dekorace a postavičky pro zkrášlení tříd.

A další žáci sestavovali zahradní nábytek a nadzemní záhony, které nyní zdobí náš dvůr domova mládeže a prostor před hlavním vchodem do školy. Také jsme kolem školy zkrotili hráběmi spadané listí a zahradnickými nůžkami keře.

Všem, kteří se se aktivně zapojili, děkujeme za spolupráci, jste skvělí!

Při realizaci projektového dne byl využit dotační program Udržitelná škola, který je financovaný zřizovatelem Plzeňským krajem, kterému děkujeme za podporu

Teambuilding v 1.C a 2.M

Dne 13. 11. 2024 se konal teambuildingový den pro třídy 1.C a 2.M, který byl zaměřen na posílení týmové spolupráce, lepší vzájemné poznání žáků a podporu pozitivních vztahů ve třídě.

Pro žáky byla připravena série aktivit, jejichž cílem bylo posílit týmového ducha a vytvořit prostředí důvěry. V průběhu dne se žáci zapojili do různých her a aktivit zaměřených na spolupráci a komunikaci. Kromě prvotních ledolamek si zahráli i deskové hry nebo pracovali na počítači, hodinu strávili aktivitami venku na vzduchu, kde bylo třeba se hýbat a zahřát se.

Závěrečné plakáty s fotkami práce žáků potěšily nejvíc třídní učitele. Teambuildingový den splnil svůj účel. Žáci se vzájemně lépe poznali, někteří se odhodlali k otevřenější komunikaci a spolupráci. Věříme, že tyto společné zážitky budou mít pozitivní vliv na atmosféru ve třídě a pomohou zmírnit napětí a konflikty.

16. ročník Konference studentských odborných prezentací v cizích jazycích

Dne 12. listopadu 2024 se na Západočeské univerzitě konal již 16. ročník Konference studentských odborných prezentací v cizích jazycích.

Akce se zúčastnilo celkem 90 žáků středních a vysokých škol. Soutěžilo se v anglickém, německém, španělském, francouzském, italském a ruském jazyce a také v češtině pro cizince.

Naše škola soutěžila v anglickém, ruském a českém jazyce pro cizince a reprezentovali nás:

v angličtině: Petr Toman a Lukáš Teocharis (oba 4.E), Alina Marushchenko (ze 3.E)

v ruštině: Valeriia Yarova, Viktoriia Honcharenko (obě 3.A), Sofiia Viizer (2.A), Kateryna Shapovalova (2.E),Mykyta Karpynchyk (4.E)

v češtině pro cizince: Pavlo Nechay (3.B), Mykyta Karpynchyk (4.E)

A jakých výsledků jsme dosáhli? V anglickém jazyce kluci získali skvělé 2. místo, v ruštině Valeriia Yarová získala úžasné 1. místo a Viktoriia Honcharenko krásné 3. místo. V češtině pro cizince úžasné 1. místo získal Pavlo Nechay a Mykyta Karpynchyk se umístil na skvělém 2. místě.

I když se někteří naši žáci neumístili, určitě jim tato akce přinesla mnoho nových zkušeností, které třeba využijí v příštím ročníku. I tak jim patří velká pochvala, že se akce zúčastnili, překonali ostych, vystoupili ze své komfortní zóny a představili porotě a dalším soutěžícím své prezentace.

Gratulujeme k úžasným výkonům a těšíme se na příští kolo této akce.

Konference pro učitele němčiny od nakladatelství Klett

Na svatého Martina se vypravili učitelé němčiny z INFISu na 6. metodickou konferenci pořádanou vydavatelstvím výukových pomůcek Klett, jehož učebnice používáme. V prostorách pražského hotelu Grandior jsme se mohli seznámit s aktuálním portfoliem nabízených učebnic a diskutovat se zástupci Klettu.

Připraveny pro nás byly rozmanité didaktické, metodické a psychologické semináře nebo přednášky. Velmi přínosný byl workshop o roli hlasu při procesu učení od pedagožky z DAMU Ivany Vostárkové. Slovinská lektorka Greta Jenček představila možnosti využití výtvarného umění při výuce jazyků. Inspirativní byly také například aktivity ze semináře o výuce na stanovištích.

Už se těšíme na příští ročník!

Krajské kolo soutěže v deskových hrách

Dne 9. 11. 2024 se konalo krajské kolo soutěže v deskových hrách ve Středisku volného času Radovánek. Soutěžilo se ve hrách Turboprší, 4mation a Rychlé šípy – duel. Účastníci si také mohli vyzkoušet i nesoutěžní hry jako třeba Rummykub, Utopia, Veselá farma a spousty dalších.

Z naší školy se soutěže zúčastnil Štěpán Novák ze třídy 3.A, který vybojoval 2. místo ve hře 4mation a ve hře Turboprší obsadil také 2. místo.

Logická olympiáda 2024: tak to tu ještě nebylo!

V pátek 8. 11. 2024 se tři naši reprezentanti Jan Vondrášek (3. E), Vít Basák a Filip Koláček (oba z 1. A) utkali se soupeři (především z gymnázií) v krajském semifinále 17. ročníku LOGICKÉ OLYMPIÁDY.

Do celostátního finále se probojovalo jen 5 soutěžících z Plzeňského kraje. A jedním z nich je náš JAN VONDRÁŠEK, který se umístil na 5. místě v kraji. Je to opravdu vynikající úspěch. Takový jsme nezaznamenali za celou dobu, kdy se naši žáci do soutěže zapojují.

Všem třem krajským semifinalistům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Honzovi budeme držet palce v pondělí 25. 11. 2024, kdy ho čeká (skoro celodenní) utkání s dalšími 64 soutěžícími ze všech krajů v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Praze.

Kroužek „Publicistika“

Počátkem října 2024 byl zahájen kroužek „Publicistika“ pod vedením učitele cizích jazyků a literatury Ladislava Popa. Ze strany žáků byl o kroužek dosti velký zájem. Během září se přihlásilo jedenáct zájemců.

Jaké aktivity na kroužku probíhají?

Kroužek si mimo jiné klade za cíl naučit žáky adekvátně komunikovat, spolupracovat, vyjadřovat se smysluplně k zajímavým tématům a především k problémům, které žáky nenechávají klidnými. Jsou jimi například otázky legalizace určitých druhů návykových látek, svobody projevu a jeho omezování, válka na Ukrajině a války na dalších místech světa, náboženská svoboda, víra, eutanazie, styly oblékání, současné trendy ve stravování a další.

V první fázi setkání se mají žáci především naučit, jak pracovat s programy pro tvorbu podcastu, kterými jsou například Audacity nebo Alitu.

Na to navazuje učení se psaní scénářů k podcastům a strukturace podcastu, a to jak z hlediska moderátora, tak z pohledu hosta.

Samozřejmě nesmějí chybět také setkání zaměřená na práci s hlasem, intonací, větnou melodií a správnou artikulací.

Toto se žáci budou snažit naučit jak teoreticky, tak i prakticky, a to prostřednictvím poslechu ukázek různých typů podcastů na platformách Spotify nebo YouTube a analýzy projevu jednotlivých moderátorů a hostů.

Ve druhé polovině kroužku začnou žáci za asistence pedagoga sami tvořit svoje vlastní podcasty. – Budou si moci vybrat, jaké typy rozhovorů budou natáčet a s kým. Součástí žákovských podcastů bude i hudební a zvuková složka, která má dokreslit a zpříjemnit poslech.

Jednotlivé podcastové řady se mohou zaměřit například na rozhovory s učiteli nebo zajímavými žáky naší střední školy nebo s osobnostmi, které jsou díky něčemu známé v Plzni nebo v západočeském regionu.

Hotové podcasty se následně budou sdílet na tým „Podcast INFIS“ na platformě Teams a také na školní Instagram, YouTube nebo SoundCloud.

Exkurze do firmy Krones

Již potřetí jsme ve čtvrtek 7. 11. s naší školou vyrazili na exkurzi do firmy Krones v Neutraublingu. Velké díky Johannesi Hafnerovi za přípravu celé exkurze a občerstvení. Žáci byli nadšení a doufáme, že vzájemná spolupráce bude i nadále trvat.

Konplan s.r.o. jako dceřiná společnost Krones dlouhodobě spolupracuje s naší školou a i díky těmto zkušenostem na exkurzích si žáci lépe představí, co taková práce obnáší.

My Opportunities in the US

Dne 6. 11. 2024 se žáci 3.E a 3.B zúčastnili workshopu na ZČU v Americkém centru. Žáci byli nejprve seznámeni s tím, co všechno nabízí Americké centrum a poté dostali možnost si z nabízených témat vybrat ta, která je nejvíce zajímají. Většina měla zájem dozvědět se více o možnostech práce a studia v USA.

Žáci si odnesli zajímavé a užitečné informace o letních táborech a brigádách v USA, o jazykových kurzech a dalších způsobech jak zlepšit svoji angličtinu a také o možnostech studia na střední a vysoké škole v USA a získání stipendia. 

Projektové dny nvias

Máme radost, že se můžeme pochlubit úspěchy našich žáků... Tomáš Ulrych z třídy 3F je skvělým příkladem aktivního a nadšeného mladého talentu, který už teď spolupracuje s organizací nvias.

Tomáš se zapojuje do zajímavých projektů, kde nejen získává cenné zkušenosti, ale zároveň reprezentuje naši školu a ukazuje, jak šikovné žáky INFIS má.

Odkaz na zprávu nvias zde

Den pro školu/domov mládeže od nadace České spořitelny

Dne 4. 11. 2024 jsme se setkali s odbornicí z praxe – bankéřkou České spořitelny, která objasnila vše potřebné, co žáky zajímalo v souvislosti se spořením a finanční gramotnosti. Inovativní výuka proběhla formou prezentace ve společenské místnosti DM. 

Žáky tato problematika zaujala a kladli otázky lektorce k tomuto tématu. Workshop byl zakončen vyplněním dotazníku o průběhu celé vzdělávací akce. Náš další den pro školu/DM bude s etickým hackerem.


Kulturní rozdíly mezi Čechy a Američany

V pondělí 4. listopadu 2024 se třída 1.E zúčastnila semináře s názvem „American/Czech Cultural Differences“ – „Kulturní rozdíly mezi Čechy a Američany“. Tato akce byla organizována Americkým centrem v Plzni, a to v budově fakulty strojní a ekonomické Západočeské univerzity na Borských polích.

Seminářem, který trval přibližně 100 minut, provázel rodilý Američan, původem ze státu Alabama, Brad Vice.

V první části setkání se žáci dozvěděli užitečné informace o fungování Amerického centra v Plzni a o všech službách, které poskytuje veřejnosti (podpora mladých lidí studujících nebo pracujících v USA, pořádání kulturních akcí včetně takzvaných „Movie nights“ – „Filmových večerů“ a jiné).

Na seznámení s činností centra plynule navázala část věnovaná hlavním kulturním rozdílům mezi Amerikou a Českem.

Největší prostor byl věnován rozdílům v „běžném“ neboli „defaultním“ (jak se říká v angličtině) výrazu obličeje typického Američana a Čecha, potažmo Středoevropana. – Zatímco běžný Američan se prakticky neustále usmívá, Češi mívají výraz obličeje dosti odlišný. Američané pak mají potřebu tento typicky český neutrálně až nepříjemně vyhlížející výraz komentovat, případně korigovat.

Dále jsme se také dozvěděli, proč si Američané při návštěvě a doma téměř nikdy nevyzouvají boty nebo proč jim připadá hodně podivné, že Češi jsou nadšení houbaři a že téměř každý v naší zemi vlastní minimálně jednu chatu.

Jak v průběhu semináře, tak i na jeho konci se do semináře zapojovali i naši žáci, kteří panu Vicovi kladli zajímavé a podnětné dotazy.

Celé setkání bylo vedeno v přátelském duchu a dle názoru všech se velice vydařilo.

Zahraniční odborná praxe v Německu

Dva žáci třídy 4.F, Lukáš Burděj a Jarda Krutiš, se v rámci Programu podpory odborných zahraničních praxí od Tandemu zúčastnili dvoutýdenní odborné praxe v německém Weidenu. Tento program finančně podporuje Česko-německý fond budoucnosti (Zukunftsfond).

Lukáš a Jarda měli možnost získat pracovní zkušenosti ve firmách Volksbank Raiffeisenbank a Agentur für Arbeit, kde si vyzkoušeli práci v oblasti bankovnictví, finančnictví a stínování v různých kancelářích a pobočkách těchto firem. Během praxe se nejen zdokonalili v odborných dovednostech, ale také v německém jazyce, což jim přineslo další důležitou zkušenost pro jejich budoucí kariéru.

Zahraniční praxe byla pro oba velkým přínosem, díky kterému získali nový pohled na fungování pracovního trhu v zahraničí a rozšířili si své profesní i jazykové obzory. Tento program představuje skvělou příležitost pro studenty, jak se připravit na mezinárodní pracovní prostředí a navázat důležité kontakty.

Děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti a Tandemu za tuto podporu a věříme, že další naši žáci využijí tuto příležitosti k obohacení svého vzdělávání.

Oba dva shodně o praxi říkají: “Praxi bychom doporučili všem středoškolákům, kteří si chtějí zlepšit úroveň německého jazyka a blíže poznat místní kulturu. Myslíme si, že pokud se chce člověk naučit mluvit plynule jiným jazykem nebo se jen rozmluvit, měl by navštívit zemi, kde se daný jazyk používá. Praxi bychom nedoporučili studentům, kteří s němčinou teprve začínají a nemají základní slovní zásobu.

Péče o okolí školy

Můžeme se hýbat i v jiných předmětech než při tělocviku? No jasně! Například při Biologii a ekologii občas místo sezení v lavicích vyrazíme pečovat o zeleň ve škole a jejím blízkém okolí.

Zaléváme pokojové rostliny ve společných prostorách budovy, u školy zastřiháváme okrasné keře, odstraňujeme odpadky, likvidujeme náletové dřeviny a teď na podzim třeba hrabeme listí. Prostě děláme školu hezčí a ještě dostaneme 1. Tentokrát byla v akci třída 3B – skvělá práce!

Třída 1.C získává praktické zkušenosti

Nový učební obor Operátor skladování, který se u nás otevřel v září 2024 přináší svým žákům už od prvního školního dne nejen teoretické znalosti, ale také cenné praktické zkušenosti. Každé pondělí absolvují žáci odbornou praxi v hypermarketech a supermarketech v Plzni a okolí.

Naše škola spolupracuje s předními firmami v oblasti maloobchodu, jako jsou TESCO, PENNY a Albert, kde mají možnost nahlédnout do každodenního chodu prodejen, skladových procesů a práce v logistice. Tato praxe žákům umožňuje propojit teoretické znalosti ze školy s reálnou praxí, naučit se obsluhovat moderní skladové technologie a programy a zlepšit své pracovní dovednosti.

Věříme, že tato praxe jim otevře dveře k dalším pracovním příležitostem a pomůže jim stát se úspěšnými odborníky v oblasti skladování.

Naši žáci pronikají do světa umělé inteligence

Třída 1B se 24. 10. 2024 v plzeňském Tech Tower aktivně zapojila do třetího ročníku celorepublikové akce Dny AI a měla možnost vyzkoušet si práci s umělou inteligencí na vlastní kůži. Studenti se rozdělili do dvou skupin a zúčastnili se workshopů pořádaných organizacemi AI dětem a NVIAS.

První skupina se pod vedením zkušených lektorů z organizace AI dětem seznámila se základy umělé inteligence a vyzkoušela si různé praktické aplikace. Studenti se naučili, jak umělá inteligence funguje, jak se využívá v každodenním životě a jak může ovlivnit jejich životy i budoucnost. V rámci tématu “mediální výchova” se zaměřili na hlubší reflexi digitálního světa a jeho vliv na naše vnímání reality.

Druhá skupina se zaměřila na workshop AI Discovery pořádaný NVIAS. Zde měli studenti možnost prozkoumat umělou inteligenci, strojové učení a fungování startupu. Tématem workshopu byla chytrá mobilita. Skupiny žáků nakonec čekal nelehký úkol v podobě krátké prezentace svých výsledků před širokým publikem.

Obě skupiny si odnesly nové znalosti, dovednosti a nezapomenutelné zážitky. Účast na této akci byla pro studenty velkou inspirací a motivací k dalšímu studiu AI informatiky a souvisejících oborů.

Technika má zlaté dno 2024

Na soutěži Technika má zlaté dno 2024 jsme se jako tým v kategorii středních odborných škol umístili na 3. místě. Soutěž probíhala v budově SOUE Plzeň a jejím úkolem bylo sestavit plně funkční model kolotoče s elektronikou, která umožňovala řízení jízdy kolotoče přes tlačítko nebo mincovník, postavený za použití stavebnic Merkur a Boffin. 

Náš tým byl tvořen čtyřmi členy – dvěma žáky z INFISu a dvěma žáky z 20. ZŠ Plzeň. Naši školu reprezentovali Michal Forgó a Jakub Mészáros ze třídy 3.F. 

Tým úspěšně dokončil model kolotoče, přičemž každý člen přispěl k originálnímu návrhu a bezchybné funkci stroje, což nám vyneslo 3. místo v kategorii středních odborných škol. 

Díky dosaženému úspěchu si každý člen týmu odnesl poukázku na nákup elektroniky dle vlastního výběru v hodnotě 1 000 Kč.

 Útulek pro zvířata v nouzi 

Dne 24. 10. 2024 jsme s DM navštívili Útulek pro zvířata v nouzi v Plzni. Na začátku exkurze nás pan Kokoška, vedoucí městské policie, seznámil s historií i současností útulku. Dozvěděli jsme se, že kromě psů a koček se zde nově nachází i ptactvo, hlodavci, želvy a jiná exotická zvířata.

Po přednášce jsme se blíže seznámili s některými pejsky. Věnovali jsme jim tašku plnou pamlsků. Exkurze se nám velmi líbila a těšíme se za rok na další návštěvu.

Basketbal holky

Ve čtvrtek 24. 10. 2024 proběhl v hale Lokomotivy Okresní přebor v basketbalu v kategorii dívek. Do turnaje se přihlásilo 8 škol, které se rozdělily do 2 skupin. Náš tým narazil ve skupině na SPŠ Stavební Plzeň, Sportovní podnikatelskou Plzeň a SPŠS a SOŠ prof. Švejcara. I přesto, že děvčata předvedla velmi sympatický a bojovný výkon, všechna utkání ve skupině prohrála. Do vyřazovacích soubojů postupovaly pouze první 2 týmy ve skupině. Bohužel o ostatní umístění se nehrálo a skončily jsme na posledním místě ve skupině.

Děvčata nastupovala v sestavě Eliška Cajthamlová, Sofie Limberská (obě 1.A), Barbora Procházková, Martina Kratochvílová (obě 3.A), Eliza Katana (3.B), Lucie Struhárová (3.M), Kateřina Šloufová (4.E) a Nikola Kubíková (4.A).



Naše zápasy ve skupině:

Basketbal - kluci

Ve středu 23. 10. 2024 se konal v hale Lokomotivy Plzeň Okresní přebor v basketbalu v kategorii hoši.

Celkem se turnaje zúčastnilo 14 škol, které byly rozlosovány do čtyř skupin. Náš tým předvedl celkem slušný výkon. Po 1 vítězství a 2 prohrách jsme obsadili ve skupině 3. místo a celkově tedy 9. – 12. místo. Jen hodně zamrzela porážka od SZŠ Plzeň košem 3 sekundy před koncem po naší hrubé taktické chybě.

Hoši hráli v sestavě Jan SIČAK (4.E), Yevhenii TKACHENKO, Mykola TSIUKH (oba 3.B), Štěpán ŽEŽULA, Martin LUKEŠ (oba 3.F), Vojtěch SOLČANSKÝ (2.E), Jan BÖHM (1.E) a Lukáš TYR (1.F).

Zápasy ve skupině:

Body – Tkachenko 12 b., Sičak 4 b., Žežula, Solčanský a Tyr po 2 b.

Body – Tkachenko 12 b. a Sičak 2 b.

Body – Tkachenko 20 b. a Tsiukh 2 b.

Tabulka

Logická olympiáda 2024

Základního kola 17. ročníku Logické olympiády se v týdnu od 15. do 21. 10. 2024 zúčastnilo 33 žáků. Soupeřů v kategorii C (všechny typy středních škol včetně gymnázií) bylo mnoho: 1 732 v Plzeňském kraji a 21 448 v republice. A naši si nevedli si vůbec špatně, letos se 23 z nich umístilo v první polovině celostátní výsledkové listiny.


Do krajského semifinále se letos probojovali Jan Vondrášek (3. E), Vít Basák a Filip Koláček (oba z 1. A). Všichni tři se umístili do 50. místa v krajském srovnání. Mezi prvními 200 v kraji se umístilo ještě dalších 10 žáků. Zkušenějších čtvrtáků bylo 5, ale počet úspěšných řešitelů z mladších ročníků stoupá. Letos do první dvoustovky v kraji probojovalo 6 soutěžících z 1. a 2. ročníku. V celostátním srovnání jsme také nezaostali: 9 našich žáků se umístilo mezi prvními 3 000 soutěžících, což je vzhledem k počtu účastníků v republice vynikající úspěch.

Všem řešitelům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Krajským semifinalistům budeme držet palce v pátek 8. 11. 2024.

Tvoje cesta načisto s PČR na DM

Dne 21. 10. 2024 seznámila inspektorka krajského ředitelství policie plzeňského kraje žáky a žákyně s projektem „Revolution Train – Tvoje cesta načisto“. Úkolem projektu je osvěta a předcházení nežádoucím jevům v chování. Rozšiřuje tak dosavadní přístupy k primární protidrogové prevenci a přináší novou formu všeobecného preventivního programu skrze interaktivní a zážitkové vzdělávání včetně trestně právní odpovědností mládeže.

Interaktivní besedu vnímali žáci jako poučnou, pochopili rizika, ví, jak se chovat v souvislosti s návykovými látkami a ví na koho se mohou obrátit o pomoc. Akce se zúčastnili žáci 1. r DM1, DM2 a dětského domova Domino.

Čtenářský klub na domově mládeže

Čtenářský klub dává žákům DM příležitost číst společně knihy, které jsou součástí jejich vlastního seznamu literárních děl k maturitě. 

Čtení knih pomáhá žákům rozšířit slovní zásobu a rozvinout myšlenky a perspektivy, zlepšuje kritické myšlení a analýzu problémů. Letos jsme klub zahájili čtením díla Karla Čapka R.U.R. Po přečtení děláme rozbor a tvoříme si tím podklady k vypracování maturitní otázky. Klub se koná každé pondělí s vedoucí vychovatelkou DM.

Diskuze o knihách pomáhá rozvíjet komunikační dovednosti a dává příležitost vyjádřit své názory. 

S němčinou do Hamburku?

Do Hamburku to máme trochu z ruky, takže jsme se prošli alespoň na Palubu Hamburk, v rámci hodiny německého jazyk v pátek 18. října. Počasí nám nepřálo, výhled téměř nulový výhled, zima citelná, tramvaje plné lidí, úraz žáka hned na začátku akce… 

Ale cíle jsme dosáhli a na věž se vydrápali!

Marketing Hackathon 2024

I letos se naši žáci s nadšením zúčastnili dvoudenní akce tradičního Marketing Hackathonu, který pořádal SIT port Plzeň. Ve dnech 19.10.-20.10.2024. Marketing Hackathon 2024 otevřel své brány všem kreativcům, analytikům i těm, kteří chtějí prohlubovat své dovednosti v marketingu – oboru, který je nepostradatelný napříč odvětvími. Třetí ročník nabídl inspirativní prostředí, aktuální témata nejen od startupů z TechToweru, ale i nadnárodních společností a možnost setkat se s významnými osobnostmi a mentory marketingového světa.

Tato akce je u našich žáků velice oblíbená, o čemž svědčí každoročně rostoucí počet žáků, kteří se Marketing Hackathonu účastní. V letošním roce to byli žáci 3.A ve složení Petra Bláhová, Adéla Cajthamlová, Jakub Jedlík a Anna Rauch a žáci 3.B ve složení Eliza Katana, Pavlo Nechay, Diana Stonoha, Amina Vasyleiko a Emilia Yermolenko. Měli tak příležitost ponořit se do reálných výzev z praxe, seznámit se s novými nástroji, které využívají jak zavedené firmy, tak dynamické startupy a navíc prozkoumat inovativní nápady od kolegů z jiných, hlavně vysokých, škol a odborníků.

Po úvodním představení projektů se všichni účastníci rozdělili do 7 týmů a každý tým si vybral jedno z představených zadání partnerských firem. Všichni se s chutí pustili do řešení výzev spojených s propagací, tvorbou strategií i analýzou cílových skupin. Jedna skupina našich žáků pracovala na marketingové strategii pro firmu Ice Factory a druhá se věnovala propagaci vlastní kávy společnosti CrossCafé Pražírna. V průběhu celého hackathonu všichni úzce spolupracovali s mentory z praxe, kteří jim poskytovali rady a sdíleli své zkušenosti.

Na konci druhého dne, po náročné, kreativní a intenzivní týmové spolupráci, prezentovaly všechny týmy své projekty před odbornou porotou. Hodnotila se originalita nápadu, inovativnost přístupu a schopnost týmu přesvědčit porotu o účinnosti navrženého řešení. Naši žáci předvedli skvělý výkon, který byl oceněn pochvalnými slovy od organizátorů. Zvláštní poděkování si jistě zaslouží žáci 3.B, kteří svůj projekt fantasticky prezentovali před publikem i odbornou porotou v českém, pro ně tedy cizích, jazyce.

Účast na Marketing Hackathonu byla pro naše žáky přínosem, nejen díky možnosti setkat se s profesionály z oboru, ale také díky šanci vyzkoušet si práci pod tlakem a prakticky využít své, nejen školní, znalosti marketingu. Věřím, že tato zkušenost jim bude cenným základem do budoucna a inspirací k dalšímu rozvoji v oboru. Někteří z nich se již nyní těší na další ročník!

 P.S. Zápis byl vytvořen za pomoci AI.

Hackathon otevřených dat v Sušici

Ve dnech 18. a 19. října 2024 se pět našich žáků zapojilo do Hackathonu otevřených dat Plzeňského kraje, který se konal v Sušici. Naši školu reprezentovali Max Janda a Robert Velebný ze třídy 2.F, Jakub Zikmund a Josef Zeman ze třídy 3.F a Lucie Mertová ze třídy 3.E.

Tématem jejich projektu byla simulace šíření viru v okresech České republiky. Žáci pracovali s reálnými otevřenými daty, která analyzovali a vytvořili model, jež dokázal predikovat šíření viru napříč regiony. Cílem jejich práce bylo nabídnout přehledný model umožňující sledovat rizikové oblasti a usnadnit tak preventivní opatření.

I když se náš tým na prvních třech příčkách neumístil, jejich účast byla nesmírně přínosná. Práce na hackathonu žáky vystavila vysokému tempu, kdy museli rychle zpracovávat data a spolupracovat efektivně pod stresem. Během projektu si každý student zdokonalil analytické schopnosti i týmovou spolupráci, a společně se všichni blíže seznámili s krizovým modelováním.

Žáci si z hackathonu odnesli cenné zkušenosti, nové dovednosti a inspiraci do dalších projektů.

G + SOŠ Hackathon Rokycany

V pátek 18. 10. odstartoval v Rokycanech dvoudenní G+SOŠ hackathon, na kterém nechyběla ani naše škola. Vyslali jsme tříčlenný tým čtvrťáků ve složení Vojtěch Glejdura, Adam Hojer a Hoang Huy Phi.

Akce odstartovala v ranních 9 hodin, kdy si účastníci po úvodním slovu mohli vybrat, jaké téma budou zpracovávat. Náš tým si téměř bez váhání vybral téma od firmy Eurosoftware, kde hlavním cílem byla tvorba doprovodné aplikace pro firemní kiosek. Pak už se po vydatném obědě všechny týmy pustili do práce.

Naše trojice si rozdělila úkoly a šlo se na věc – někdo designoval, někdo dělal frontend, jiný se zas staral o databázi a server. Díky dobré organizaci práce se vše stíhalo a jelo dle plánu. Na spánek nebylo ani pomyšlení, dohromady se v týmu naspala během celé akce asi hodina.

Po 24 hodinách (což trojici připadala jako chvilka) měla v ruce plně funkční webovou aplikaci s líbivým designem a několika vychytávkami – třeba přihlašováním skrze NFC.

Všemi těmito aspekty dokázala spolu s pěknou prezentací zaujmout při závěrečné obhajobě projektů porotu a během vyhlášení tak obsadit skvělé 1. místo! Gratulujeme!

Hackathon otevřených dat - Královehradecký kraj

Ve čtvrtek 17. 10. se dva naši žáci, Adam Hojer a Vojtěch Glejdura, zúčastnili hackathonu otevřených dat v Královehradeckém kraji. Jejich úkolem bylo během 9 hodin vymyslet a zrealizovat aplikaci, která by právě otevřená data kraje užitečně využívala.

Nejdříve proběhl krátký brainstorming, kde si dvojice vybrala datové sady a rozmyslela, jakým způsobem je v projektu využije. Poté už se oba pustili do programování a návrhu designu. Výsledkem byla aplikace pro snadné objevování nových turistických míst po kraji.

Tu šli také k závěru celého hackathonu odprezentovat před dalších 18 týmů a také zástupce z vedení města a sponzorských organizací.

Všechny týmy měly skvělé nápady a aplikace se všem povedly.

Na některé ze tří příček se naší dvojici dnes dosáhnout nepodařilo, přesto si oba odnášejí z akce nové zkušenosti a inspiraci, jak otevřená data využívat do budoucna.

„Mock“ testy aneb cvičné testování mezinárodních zkoušek FCE a CAE opět v akci 

Dne 17. října 2024 se zájemci z řad žáků zúčastnili cvičného testování zkoušek FCE a CAE.

Zkouška FCE odpovídá úrovni B2 dle společného evropského referenčního rámce a zkouška CAE pak odpovídá úrovni vyšší, a to C1.

Žáci si nanečisto otestovali svoji úroveň angličtiny a výsledky jim pak odhalí, zda potřebují ještě trochu svou angličtinu pilovat a nebo se směle můžou pustit do ostrého testování, na jehož konci je čeká vytoužený certifikát. 

Logistická olympiáda, Dalovice

Ve dnech 15.- 16. 10. 2024 se žáci 3.A oboru Logistické a finanční služby, ve složení Petra Bláhová, Adéla Cajthamlová a Jakub Jedlík zúčastnili již 16. ročníku Logistické olympiády, kterou tradičně pořádala Střední škola logistická. Tato prestižní soutěž přivítala 17 týmů z 11 různých škol z celé republiky. Týmy se utkaly ve vědomostech a dovednostech v oblasti logistiky.

První den olympiády byl pro všechny soutěžící velmi náročný. Čekaly je čtyři disciplíny zaměřené na logistiku, ekonomiku, logiku a zasilatelství. Žáci museli prokázat nejen teoretické znalosti, ale také analytické a praktické schopnosti. V odpolední části obdrželi zadání k vypracování prezentace na téma aplikace principů udržitelnosti a CSR (Corporate Social Responsibility) v rámci vlastní logistické firmy. Prezentace byla určena pro mezinárodní publikum, proto se připravovala jak v českém, tak anglickém jazyce.

Druhý den pak každý tým předstoupil před odbornou porotu, aby prezentoval své návrhy. Hodnotil se nejen obsah a originalita, ale také schopnost prezentace v obou jazycích a přesvědčivost argumentace. Poslední částí olympiády bylo Finálové „Riskuj!“, do něhož postoupily čtyři nejlepší týmy. Tato disciplína prověřila rychlost myšlení i strategické uvažování soutěžících. Náš tým se ve velké konkurenci umístil na solidním 12. místě.

Naši žáci se olympiády zúčastnili s nadšením a odhodláním. Soutěž jim umožnila nejen poměřit síly s ostatními školami, ale také rozšířit obzory v oblasti logistiky a získat cenné zkušenosti s aplikací moderních principů udržitelnosti a odpovědnosti v podnikání. Příprava prezentace v cizím jazyce a její prezentace před odbornou porotou byla pro všechny zúčastněné výbornou zkušeností, která jim pomůže v dalším studiu i budoucí kariéře.

Žáci si z olympiády odnesli cenné poznatky, nové dovednosti a motivaci k dalšímu rozvoji v oblasti logistiky a podnikatelské etiky. Gratulujeme jim a věříme, že jejich zájem o logistiku se bude i nadále prohlubovat.

Pozn. Tento zápis byl vytvořen pomocí AI.

Projekt "Nastartuj svou kariéru" pro žáky třídy 3M zahájen

Třída 3M se letos zapojila do projektu "Nastartuj svou kariéru", který organizuje Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje. Cílem projektu je pomoci žákům s orientací na trhu práce a ukázat jim různé kariérní příležitosti.

Projekt byl zahájen v září dvěma úvodními workshopy, které se zaměřily na představení projektu. Dnes, 16. října 2024, proběhla první exkurze, kdy se žáci vydali do centrálního skladu společnosti PENNY v Dobřanech.

Během exkurze jsme měli možnost poznat, jak funguje provoz centrálního skladu, nahlédnout do různých pracovních pozic a seznámit se s benefity, které firma nabízí svým zaměstnancům. Žáci si prohlédli skladovací haly a získali přehled o tom, jak důležité logistické procesy fungují.

Exkurze byla pro všechny velkým přínosem a těšíme se na další části tohoto zajímavého projektu.

Volejbal okresní kolo - 4. místo

Dne 14. 10. 2024 se naši chlapci zúčastnili okresního kola ve volejbale, které se konalo v hale Lokomotiva Plzeň.

Formát turnaje našim hochům nepřál a v prvním kole nám přidělil obhájce vítězství z minulého roku. Bohužel jsme soupeři těsně podlehli dvakrát 25:24. Není to sice skóre, které by normálně stačilo na výhru v setu, ale pořadatel určil tyto pravidla a museli jsme je respektovat.

Po prohře v prvním zápase už nám zbyla pouze bitva o umístění, kterou jsme úspěšně dotáhli do konce a ze zbylých 4 zápasů jsme žádný neprohráli, a dokonce vyhráli skupinu o 4. až 7. místo.

Za reprezentaci děkujeme těmto chlapcům:

Macháček Roman 4.E., Dunaiskyi Artur 3.E., Chykut Rostyslav Viktorovyč 4.F., Žežula Štěpán 3.F., Tsiukh Mykola 3.B., Nekrasov Eduard 3.B., Tkachenko Yevhenii 3.B., Lukianchenkov Danylo 3.B.

Žáci 2E a 2F si sestavili funkční vodíkové autíčko

Dne 11. 10. se žáci tříd 2E a 2F zúčastnili jedinečného workshopu organizovaného společností nvias, který byl zaměřen na využití vodíku jako alternativního zdroje energie. Během tohoto interaktivního workshopu se žáci nejen dozvěděli zajímavé informace o možnostech vodíkových technologií, ale také si sami vyzkoušeli, jak vodík funguje v praxi. Měli totiž příležitost sestavit si vlastní funkční model vodíkového autíčka. Žáci si s nadšením prošli celý proces od montáže až po spuštění, kdy mohli vidět, jak jejich vlastní vodíkové vozítko skutečně jezdí!

Po skončení workshopu byla žákům nabídnuta možnost zapojit se do Hydra Racing Teamu, kde by měli příležitost dále rozvíjet své dovednosti a spolupracovat na projektech zaměřených na inovativní využití vodíkových technologií. V tomto týmu úspěšně pracoval i náš absolvent Michal Spišak, který s projektem vodíkového autíčka vyhrál okresní kolo SOČ v loňském školním roce.

Posviť si na budoucnost 2024

Festival středních škol proběhl letos v říjnu opět v DEPO Plzeň. Náš stánek byl, jako každý rok, zahlcen zájemci o školu a obory. Někteří vyhodnotili školu jako prestižní.

V pátek se u našeho stánku vystřídaly stovky žáků ze základních škol. Vyzkoušeli si základy programování, únikovou hru nebo jeden level hry na počítači. Všechny aktivity připravili žáci naší školy Robert Velebný, Max Janda, Alina Marushchenko a Josef Behenský.

V sobotu přicházejí tradičně rodiče. Ty zajímalo hlavně uplatnění po studiu a naše nové obory: učňovský obor Operátor skladování a maturitní obor Technické lyceum.

Všechny návštěvníky jsme pozvali na dny otevřených dveří a rádi je ve škole přivítáme.

Kreativní zdobení dýní a svátek Halloween na DM

Dne 10.10.2024, jsme si se žáky na DM2 povídali o svátku Halloween jeho významu a tradicích.

Kreativně jsme vykrajovali dýně a poté je rozzářili. Kluci si to užili a přiměřeně tvořili své nápady do konečné podoby.

Den pro školu/domov mládeže od nadace České spořitelny

Setkání s odbornicí z praxe pomohlo žákům odhalit jejich silné stránky a nadchnout je pro určitý obor. Díky zkušenostem dobrovolnice si žáci rozšířili své kompetence a získali lepší představu o tom, jaké dovednosti a předpoklady jsou potřebné pro konkrétní pracovní uplatnění.

My jsme si vybrali Investorku do startupů, která nám objasnila vše potřebné, co žáky zajímalo v souvislosti s podnikáním v tomto oboru. Inovativní výuka proběhla online MS Teams. Náš další den pro školu/DM bude o finanční gramotnosti mladistvých.

Fandění extraligovému zápasu na ZS - DM

Dne 9. 10. 2024 šli žáci ubytovaní na našem domově mládeže fandit na extraligu HC Škoda Plzeň. HC Škoda hrála proti týmu HK Kladno a rozhodně to byl z pohledu diváka velmi zajímavý zápas. HC Škoda Plzeň poskytla DM 14 volných vstupenek na základě 4-leté vzájemné spolupráce s RPHA. Rozhodně to byl pro všechny skvělý zážitek a už teď se těšíme na další extraligový zápas.

Workshop s Českou poštou

Ve středu 9. října 2024 proběhl další workshop s brněnským lektorem České pošty panem Ondřejem Šídlem na téma stres. V úvodu lektor představil téma stresu a jeho vliv na naše fyzické a psychické zdraví. Následně proběhla otevřená diskuze, ve které účastníci sdíleli, co je nejvíce stresuje. Mezi hlavní zdroje stresu patřily školní a studijní nároky, osobní vztahy, zdravotní obtíže a vnější okolnosti, jako například aktuální události ve společnosti.

Ve druhé části workshopu jsme hovořili o strategiích, které používají k zvládání stresu. Zmiňovali jsme například fyzickou aktivitu, relaxační techniky, zdravou stravu a hydrataci, stejně jako různé volnočasové aktivity, které jim pomáhají uvolnit se. Velký důraz byl také kladen na význam sociální podpory a sdílení pocitů s blízkými.

Na závěr pan lektor shrnul klíčové myšlenky a povzbudil účastníky, aby vyhledávali zdravé způsoby, jak se se stresovými situacemi vyrovnávat. Workshop přinesl užitečné informace a praktické tipy, které nám pomohou lépe se orientovat ve svých stresujících situacích. I když se mezi námi najdou i ti, kteří se rozhodně ničím stresovat nenechají, že, Dominiku?

Zahraniční praxe v německém Weidenu

V neděli 6. 10. zahájili Lukáš Burděj a Jarda Krutiš (oba ze 4.F) svoji zahraniční praxi v německém Weidenu.

Neděle byla věnována dopravě na místo, ubytování a hlavně jazykové přípravě. V pondělí již kluci nastoupí na svá pracoviště, kde budou po dobu dvou týdnů zdokonalovat své jazykové i odborné kompetence a kam se oba moc těší. A my se budeme těšit na jejich poznatky, novinky a zprávy. 

Fotbal - okresní přebor

V úterý 1. 10. 2024 proběhl na hřištích SK Senco Doubravka Okresní přebor ve fotbalu. Celkem se turnaje zúčastnilo rekordních 14 družstev, která se rozdělila do 3 skupin. Náš tým ve skupině „C“ jednou remízoval, ale ve dvou zápasech jsme bohužel těsně prohráli, což nás odsoudilo na 3. místo ve skupině. Celkově jsme obsadili 7. – 9. místo. Je ovšem na místě kluky pochválit, předvedená hra nebyla vůbec špatná! Jen ta remíza s ISŠŽ Plzeň byla zbytečná, to jsme měli dotáhnout do vítězství.

Turnaj jsme odehráli v sestavě v brance Štěpán ŽEŽULA (3.F) a v poli nastupovali Patrik ROTH, Martin ŽÁČEK (oba 3.E), Jonáš BRAHA, Štěpán BRAHA, Daniel HAVLÍK, Duc Anh HOANG, Vojtěch PIHERA (všichni 3.F), Zdeněk BENÍŠEK (2.A), Daniel KOZLÍK, Patrik STAUBER (oba 2.F), Ondřej TÁZLER (1.A) a Matěj SRP (1.C).

Zápasy skupiny „C“:

Střelci – 1x Zdeněk Beníšek

Tabulka skupiny „C“

Okresní přebor v přespolním běhu 

Ve čtvrtek 26. 9. 2024 se v Borském parku konal Okresní přebor v přespolním běhu. V kategorii chlapců běželo trať dlouhou 4.5 km celkem 8 družstev. Naši kluci na trati zabojovali a díky celkovému součtu umístění prvních 4 atletů se umístili na 4. místě. Nejlepší výkon předvedl Yevhenii Tkachenko (3.B), který doběhl na krásném 5. místě. I další kluci nechali na trati srdíčko Ondřej Sloup (1.C) 6. místo, Dominik Hodan (3.A), Vojtěch Pihera (3.F) a Daniel Kozlík ( 2.F).

Děvčata běžela závod dlouhý 3 km, přihlášeno bylo také 8 družstev. Nejlepších výkonů dosáhly Eliška Cajthamlová (1.A), která doběhla na 4. místě, Sofie Limberská (1.A) 8. místo, Veronika Vavrochová (1.A), Nikola Kubíková (4.A) a Szofie Záparyniuk. Celkově se děvčata umístila na 6. místě.

Všem atletům a atletkám děkujeme za předvedené výkony


Zdravé vztahy na DM bez nátlaku, šikany a kyberšikany

Dne 23. 9. 2024 proběhl na domově mládeže interaktivní workshop s PČR na téma Zdravé vztahy bez nátlaku, šikany a kyberšikany s prohlubováním právního vědomí žáků a pochopením hranice mezi přestupkem a trestním činem.

Této preventivní akce se zúčastnili žáci a žákyně 1. a 2 ročníků. Své znalosti a dovednosti si žáci ověřili v diskusi s inspektorkou krajského ředitelství policie plzeňského kraje, která tento workshop vedla na základě požadavku vedoucí vychovatelky DM.

AI v nástrojích Microsoftu

Na konci září se učitelský sbor naší školy zúčastnil zajímavého školení, které bylo zaměřeno na využití umělé inteligence (AI) v nástrojích společnosti Microsoft. Školení vedl pan Karel Klatovský, odborník na moderní technologie ve vzdělávání, a jeho přístup i způsob výuky udělaly na všechny účastníky velký dojem.

Během školení jsme se dozvěděli, jak lze umělou inteligenci efektivně integrovat do každodenní práce učitele a jak tyto technologie mohou usnadnit vzdělávací proces. Představeny byly různé AI funkce, které jsou již nyní součástí oblíbených nástrojů Microsoftu, jako je například Word, Excel, PowerPoint nebo Teams.

Největším přínosem školení bylo, že jsme si všechny novinky mohli hned na místě prakticky vyzkoušet. Pan Klatovský nám ukázal, jak AI může automatizovat různé úkoly, vytvářet lepší výukové materiály, a dokonce pomáhat s hodnocením prací žáků.

Celé školení bylo velmi inspirativní a ukázalo nám nové možnosti, jak můžeme do výuky vnést moderní technologie, které ulehčí práci nejen nám učitelům, ale také zlepší zážitek žáků.

Děkujeme panu Karlovi Klatovskému za skvělé vedení a praktické ukázky a těšíme se, až nově nabyté znalosti využijeme v naší praxi!

PS: tento text do kroniky byl vytvořen s pomocí nástroje AI (konkrétně ChatGPT)

Hodina biologie hravou formou

V hodině Biologie a ekologie naše třída dostala za úkol výtvarně znázornit buňku. Pracovali jsme ve skupinách, někteří využili polystyren, alobal, další krepový papír, PET lahev nebo dokonce nádobu s vodou. I my jsme se to snažili pojmout originálně a při výrobě buňky jsme použili papírové tácky, barevné plastelíny a mimo jiné i jablko. Při této aktivitě jsme mohli ukázat své umělecké nadání a schopnost kreativity.

I učení může být ZÁBAVA!

Anna Rauch, 3.A

MINIDRON 2024

Dne 24. září 2024 se vybraní žáci naší školy zúčastnili soutěže MINIDRON 2024, která se konala v prostorách Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech.

Soutěž byla zaměřena na rozvoj digitálních kompetencí a pilotování dronů. Naši školu reprezentovali Adam Kotek a Jakub Mészáros ze 3.F, kteří tvořili soutěžní tým číslo 1.

Dalšími reprezentanty byli Adam Horváth ze 3.E a Nicol Stejskalová ze 2.E, kteří soutěžili jako druhý tým. Soutěžilo se ve třech kategoriích a naši žáci měli za úkol prolétnout dronem stanovenou dráhu v co nejkratším čase. Celkově se soutěže zúčastnilo 46 týmů z 26 různých škol Plzeňského kraje. Bohužel jsme se neumístili na předních příčkách díky velké konkurenci. 

Atletika - 6. místo

V úterý 24. 9. 2024 proběhl STŘEDOŠKOLSKÝ ATLETICKÝ POHÁR, kterého se účastnili i naši chlapci. Soutěž byla hodnocena podle součtu bodů za jednotlivá družstva. V celkovém pořadí mezi středními školami v kategorie Plzeň – město jsme obsadili dobré 6. místo.

Ještě větší radost nám můžou dělat jednotlivé výsledky v některých disciplínách.

                                 6. místo – Martin Žáček 3.E., 4: 57 min

Všem chlapcům moc děkujeme za reprezentaci školy a doufáme, že svoje umístění příští rok ještě vylepšíme! Hoši díky!

Středoškolský atletický pohár

Dne 24.9.2024 se na Atletickém stadionu města Plzeň konal 42.ročník STŘEDOŠKOLSKÉHO ATLETICKÉHO POHÁRU, jenž pořádala naše škola.

V kategorii dorostenek se zúčastnilo celkem 10 škol a ačkoli nám počasí ten den moc nepřálo, tak holky nakonec obsadily krásné 7. místo s celkovým počtem 3673 bodů.

Mezi zúčastněné žákyně patřily: Cajthamlová Eliška, Vavrochová Veronika (1.A), Riegerová Štěpánka (1.B), Danielová Zoe (2.M), Procházková Barbora, Kuzdasová Hana, Petra Bláhová (3.A), Vasyleiko Amina, Alkova Miriam (3.B) a Daniela Lopatová (4.A)

Děkujeme holkám za reprezentaci školy!

Výsledky dívek ve vybraných disciplínách:

Počítej, než tě zavřou

Dne 20. 9. 2024 se v Borském parku konala stopovací hra s názvem Počítej, než tě zavřou, kterou pořádala Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Z naší školy se účastnily 4 týmy složené z žáků třetích až čtvrtých ročníků. Tématem šifrovačky bylo prokázat, že náš tým nespáchal zločin, a najít reálného pachatele. Každý tým obdržel mapu a úkoly byly rozesety po Borském parku.

Postupným plněním úkolů jsme vyřazovali podezřelé a blížili se k odhalení skutečného viníka. K účasti nebyly potřeba žádné zvláštní předchozí znalosti matematiky, což umožnilo široký okruh účastníků.

Na závěr obdrželi diplom všichni, kteří úspěšně dokončili šifrovačku.

Seznamovací večírek na DM

Ve čtvrtek 12. 9. 2024 jsme naplánovali seznamovací večírek, kde bylo naším úkolem seznámit nové žáky DM se žáky starších ročníků.

Tato akce se měla konat na dvorku DM formou tradičního grilování, ale kvůli nepříznivému počasí jsme se přemístili na společenskou místnost.

Seznamovací večírek se vydařil a těšíme se na další společné akce s nováčky.

10. ročník konference CYBER_CON

V Rotundě veletržního areálu v Brně proběhl ceremoniál ocenění žáků za mimořádnou prezentaci v oblasti studia kybernetické bezpečnosti, přínos pro školní komunitu a aktivní zapojení do mimoškolních aktivit. 

Akce proběhla v rámci jubilejního 10. ročníku konference CYBER_CON, pořádané Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Z rukou jeho ředitele Ing. Lukáše Kintra letos ocenění převzali celkem tři žáci a jedna žákyně, a to ze tří středních škol s kybernetickým zaměřením.

Budiž ke slávě INFISu, že dva z nich byli naši čerství absolventi (loňská 4.F) - Filip Kerber a Michal Spišak.

 Děkujeme za reprezentaci a přejeme hodně úspěchů v dalším životě!

Adaptační pobyt v Úborsku ve dnech 3. – 5. září 2024

Hned druhý den ve školním roce 2024/2025 odjeli žáci prvních ročníků naší školy na adaptační pobyt v malé vesnici Úborsko v okrese Klatovy.

Prvního běhu se zúčastnily čtyři třídy, a to 1.A, 1.B, 1.E a 1.F. a jejich třídní učitelé, učitelé tělocviku a výchovné poradkyně.

Všechny tři dny byly doslova nabité nejrůznějšími aktivitami, které prakticky nedovolovaly našim žákům vydechnout.

K již tradičně oblíbeným činnostem patřilo například přetahování lanem, stopovačka v přírodě nebo večerní divadelní představení a po něm následující táborák spojený s opékáním buřtů.

K dobré náladě na pobytu sloužilo nejen chutné jídlo podávané ve zdejší restauraci, ale také přátelský a (po dvou nocích téměř) dokonale sehraný žákovský kolektiv.

Jak nám žáci potvrdili, všichni si pobyt opravdu užili. Většina žáků si zde našla kamarády, na které se budou moci během nadcházejících několika let ve škole (a možná i po jejím skončení) stoprocentně spolehnout.

Přivítání nových žáků na DM

V neděli 1. 9. 2024 jsme společně s ubytovanými žáky vyšších ročníků na našem DM přivítali žáky prvních ročníků. Po nezbytných administrativních formalitách byli žáci odvedeni na své pokoje. Nováčků bylo letos celkem 18.

Po společné fotce ve vnitrobloku se vydali v doprovodu vychovatelů na tradiční procházku Plzní. Během procházky měli žáci výklad, v jaké části Plzně se nacházíme a co je zde zajímavého. Nejvíce dotazů se týkalo dopravního spojení do své školy.

Po příchodu na DM byli žáci seznámeni s režimem DM. Poté na ně již čekala první noc v novém prostředí. Všem žákům, a nejen těm novým, přejeme, aby se jim u nás líbilo a našli si zde nové kamarády.

Vítáme vás v novém školním roce 2024/2025!

Milí žáci,

začíná nový školní rok plný příležitostí, výzev i radosti z poznání. Pedagogický sbor vás srdečně vítá zpět do školních lavic a přeje vám hodně úspěchů, síly a odhodlání!

S úsměvem na tváři vás rádi provedeme tímto školním rokem, ať už budete objevovat nové předměty, zlepšovat své dovednosti, nebo se připravovat na další etapu života.