Školní rok 2021/2022


Mladí chrání klima - komunitní projekt

Naši žáci se pokusí připravit grant na 8 000 Kč v rámci projektu Mladí chrání klima - realizuj komunitní projekt a získej 8 000 Kč.

O zpracování projektu se pokusí žáci všech tříd, kteří se sešli ve středu 26. ledna na školním parlamentu a diskutovali nad možnostmi realizace.

Více se dozvíte na odkazu: Mladí chrání klima: realizuj komunitní projekt a získej mini-grant 8 000 Kč - Člověk v tísni (clovekvtisni.cz)

Divizní finále Středoškolské futsalové ligy - hoši

Dne 13. 1. 2022 v hale Lokomotivy proběhlo Divizní finále Středoškolské futsalové ligy v kategorii kluků. Výjimečně se tohoto finále tentokrát zúčastnilo 5 škol. Kluci odehráli skvělý turnaj, kdy po 3 vítězstvích a jedné prohře obsadili konečné 2. místo. Škoda jen dvou zraněných hráčů, díky čemu kluci hráli celý turnaj v menším počtu hráčů a bohužel se to projevilo právě v tom posledním zápase, který nám vůbec nevyšel, a kde naši borci již fyzicky nestíhali. Na závěr bych chtěl všem pogratulovat a poděkovat jim za předvedené výkony! A zraněným hráčům přeji co nejrychlejší uzdravení!

Kluci nastoupili v sestavě v brance Filip NOVÝ (2.A), v obraně Jakub GAJDOŠÍK (4.E), Lukáš MAXA, Adam RADA (oba 3.A) a Libor STEHLÍK (3.F) a v útoku Tomáš BURANSKÝ, Vojtěch VYHNÁLEK (oba 4.E), Radek SVOBODA (3.M) a Lukáš SALÁK (2.F).

Divizní finále Středoškolské futsalové ligy - dívky


Dne 12. 1. 2021 se naše holky historicky poprvé zúčastnily Divizního finále Středoškolské futsalové ligy v kategorii dívek. Sehrály 3 zápasy a po jedné remíze a 2 porážkách obsadily konečné 4. místo. Všechna utkání děvčata odmakala s velkým nasazením, první dva zápasy byly vyrovnané, pouze poslední nám výsledkově utekl. Musím je ale pochválit a poděkovat jim za obrovskou snahu a bojovnost!

Děvčata nastoupila v sestavě v brance Szófia ZÁPARINYUK (1.E), v obraně Lada KRAUSOVÁ (4.A), Simona REISEROVÁ (3.A) a Anežka BROŽÍKOVÁ (2.A) a v útoku Kristýna GALKOVÁ (4.A), Michaela ŠTĚRBOVÁ (3.E), Natálie SÝKOROVÁ (2.A) a Nikola ĎURČOVOVÁ (2.E).


Náš žák Tobiáš Horváth stínoval...

Tobiáš Horváth ze třídy 3F se zúčastnil stínování v rámci rozvoje kariérového poradenství ve škole a v Plzeňském kraji.

Článek, ve kterém se o stínování píše, si můžete přečíst pod tímto odkazem:

Stínování jako cesta k vysněnému povolání | Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola (infokariera.cz)

Linkedin

V návaznosti na tvorbu žákovských i učitelských portfolií si naše škola objednala školení s názvem „LinkedIn – nástroj pro prezentaci portfolia na trhu práce a pro síťování“ s lektorkou Petrou Drahoňovskou.

Školení proběhlo v prosinci formou webináře, který byl rozdělen na dvě části a domácí úkol. Webinářů se mohli účastnit zájemci z řad pedagogů i našich maturantů. Cílem bylo dovědět se něco více o budování si vlastní značky na pracovních sociálních sítích a založení si profilu na síti LinkedIn. Vrcholem naší práce s elektronickými portfolii žáků ve škole je totiž právě tento krok – převést si v maturitním ročníku své žákovské portfolio do sítě LinkedIn.

Aktuálně se úspěšně „síťujeme“ nejen my kolegové mezi sebou, my s aktuálními maturanty, ale i pedagogové s absolventy.


Úspěch v The Catch 2021 - Lost Civilization

Na podzim se tradičně konala hackerská soutěž The Catch pořádaná sdružením CESNET.

O letošní náročnosti svědčí to, že v limitu tří týdnů se všechny úlohy podařilo vyřešit jen 34 účastníkům. Celkem soutěžilo přes 300 nadšenců, amatérů i profesionálů z celé ČR, mezi nimiž zaznamenali úspěch žák Michal Spišak z 2.F (12. místo) a učitel Petr Zima (7. místo). Michal Spišak navíc získal cenu First Blood za nejrychlejší řešení jedné z úloh.

Subterra Cup okresní kolo ve florbalu chlapci

V pátek 17. 12. 2021 se konala ve Sportovní hale Slavia VŠ Plzeň druhá část Okresního kola Subterra Cupu v kategorii kluků. Této druhé části okresního kola se mělo celkem zúčastnit 6 družstev, ale díky epidemiologické situaci jsme až na místě zjistili, že dorazily jen 2 školy, což byla velká škoda. Naši kluci tedy odehráli jen zápas s Gymnáziem Blovice. Utkání se hrálo na 3x 15 min., ale na konci nebylo stále rozhodnuto, takže se šlo do samostatných nájezdů. Ty jsme zlomily ve svůj prospěch v šesté sérii a do Krajského kola jsme postoupili z 1. místa. Herně i bojovností předvedli kluci velice kvalitní výkon a jsem zvědavý, jak se nám povede v Krajském kole.

Kluci hráli v sestavě v brance Jakub ŠILHAVÝ (1.F), v obraně Dominik KMOCH (4.A), Dominik PLECITÝ (4.E),Václav SULEK (4.F)a Václav MIZERA (3.A)a v útoku Jan DVOŘÁK (4.A), Štěpán LOUDA (4.F), Tadeáš ČERVENÝ (3.E), Libor STEHLÍK (3.F), Jan HOFMAN (1.E) a Hugo KOHEL (1.F).

Byl to velmi vyrovnaný zápas, kdy jsme čtyřikrát prohrávali a pokaždé se nám podařilo vyrovnat. Naposledy 1 minutu před konce základní hrací doby! Poté jsme k našemu překvapení nehráli prodloužení, ale šli jsme rovnou do samostatných nájezdů. A ty jsme v šesté sérii rozhodli ve svůj prospěch! Chtěl bych pochválit celý tým. Od jistého a kvalitního brankáře, což je základ, přes sebevědomou obranu až po konečně efektivní útok.

Na muzikál i ve složité době

Ve středu 15. prosince 2021 se i přes špatnou epidemiologickou situaci mohli vybraní žáci naší školy účastnit muzikálového představení herců Divadla J. K. Tyla v Plzni na Nové scéně.

Jednalo se o muzikál Sunset Boulevard v režii Lumíra Olšovského, na který žáci měli volný vstup díky realizaci projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0019021. Téměř dvouhodinové představení ani na chvilku nenudilo a přítomní diváci v závěru ocenili herce mohutným, několikaminutovým potleskem vestoje.

V příštím kalendářním roce čeká některé naše žáky i návštěva Národního divadla v Praze spolu s vybraným divadelním představením.

Workshop v Infokariéře - 1. M

Třída 1.M zavítala 14. 12. do centra Infokariéry. Zde pro ně byl připraven workshop s tématem poznej sám sebe.

Workshop jsme s kolegy s Infokariéry plánovali již od září. Proběhlo několik setkání k náplni workshopu. Šlo o to, aby workshop navazoval na práci žáků na portfoliích, a aby byl prvním z více dalších navazujících aktivit. Všechny naše společné akce pak mají za cíl zabránit předčasným odchodům žáků. První workshop byl hodnocen velmi pozitivně.

Subterra Cup dívky

V pondělí 13. 12. 2021 se konalo ve sportovní hale Slavie VŠ Plzeň Okresní kolo Subterra Cupu v kategorii dívek. Turnaje se celkem zúčastnilo 6 družstev, která se rozdělila po třech do 2 skupin. Každý zápas se hrál na 2 x 10 min. Naše holky byly ve skupině „A“, kde jsme se po 2 vítězstvích umístily na 1. místě ve skupině, což nás rovnou posunulo do finále s vítězem ze skupiny „B“, ale hlavně rovnou do Krajského kola! Ve finále to bylo velké drama, vyhrály jsme až na samostatné nájezdy a zaslouženě obsadily celkové 1. místo. Všem děvčatům bych tímto rád pogratuloval k vítězství a postupu, zaslouží si můj velký obdiv a respekt za své umění a bojovnost.

Často to nedělám, ale nyní musím speciálně vyzdvihnout Sáru Bobkovou, která prakticky neslezla z palubovky a Andreu Kalivodovou, která v brance doslova čarovala a při samostatných nájezdech pochytala všechny 4 pokusy soupeřek. Ale znovu opakuji, že všechna děvčata byla velice platnými členy našeho družstva, bez kterých bychom postupu nedosáhly!

V brance chytala Andrea KALIVODOVÁ (1.A), v obraně hrály Lada KRAUSOVÁ (4.A), Kristýna KUBLENTOVÁ (3.A), Štěpánka KVARDOVÁ a Barbora VOLFOVÁ (obě 2.A) a v útoku Sára BOBKOVÁ, Kristýna GALKOVÁ (obě 4.A), Karolína BLÁHOVÁ (3.A), Anežka BROŽÍKOVÁ (2.A) a Evelína KRÁLIKOVÁ (1.E).


Svíčkárna Litice

V předem domluvený čas jsme se setkali s odborníkem z praxe. Nejdříve nás seznámil s historickým vývojem svíčkárny. Měli jsme možnost zhlédnout video reportáž o výrobě svíček a kosmetiky. Nejvíce jsme se však těšili na společné tvoření, které bylo velice zajímavé. Odborník z praxe nám nejprve ukázal, jak si vlastnoručně ozdobit svíčku, kterou jsme si namočili do různých barevných politur, které slouží k tomu, aby svíčka dobře hořela. Na závěr jsme jí dozdobili Starwaxem, což je speciální hmota na zdobení svíček 3D efektem. Další naší činností bylo nasypání koupelové soli dle vlastního výběru a následné odlévání voskové ozdoby. Hotové výrobky jsme si dávali na vlastní tácky.

Všem se výrobky povedly a odcházeli z pocitem příjemně stráveného odpoledne. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z tohoto oboru a tuto společnou akci můžeme doporučit každému, kdo rád tvoří.


SIT Port Garage...víc než jen dílna

Sit Port Garage se snaží zpřístupnit svět digitálních technologií také žákům naší školy.

Odborník z praxe seznámil žáky s náplní různých workshopů a zábavně-vzdělávacích dnů, během kterých může kdokoliv Centrum navštívit a seznámit se s roboty a dalšími moderními technologiemi. Zároveň se Centrum robotiky účastní mnoha zajímavých akcí, kde mohou žáci prezentovat i svoji práci nebo zajistit část programu.

Postupně návštěvníci shlédli stroje v dílně a dozvěděli se, co se na nich dá dělat. Mohli si také prohlédnout výrobky, které zde jsou na ukázku. Během exkurze proběhla velmi zajímavá diskuze.

Prezentace FIT ČVUT

Dne 6. 12. 2021 k nám tak říkajíc „na vlastní žádost“ dorazili naši absolventi Tomáš Homola a Honza Peřina. Oba úspěšní absolventi bakalářského studia na Fakultě informačních technologií ČVUT a aktuálně pokračující v magisterském studiu.

Oba kluci navštívili naše maturitní třídy oboru IT a krátce zavítali i do třetích ročníků. Prezentovali nejen svou fakultu, ale i obecně podmínky studia a život vysokoškoláka.

Máme již i zpětnou vazbu – např. dva žáci třídy 4.F se v lednu účastnili DOD na FIT ČVUT a bude to jedna ze dvou fakult, kam budou směřovat své přihlášky.


Národní cena kariérového poradenství

Cílem soutěže je podpořit rozvoj kariérového poradenství a vzdělávání, sbírat příklady dobré praxe a inspirovat kariérové poradce.

Dne 30. 11. 2021 proběhlo vyhlášení národních cen kariérového poradenství. Tuto soutěž již několik let pořádá centrum Euroguidance.

Osmělili jsme se a do soutěže jsme přihlásili náš projekt elektronických portfolií, na kterém již pár let s žáky a kolegy tvrdě pracujeme a myslíme si, že by naše společná práce zasloužila uznání. Bohužel jsme v obrovské konkurenci nepatřili mezi oceněné projekty. To nám ovšem nevzalo chuť do další práce a připravujeme nové aktivity a workshopy pro rozvoj kompetencí našich žáků i kolegů.

Dívky - 1. kolo

Dne 6. 12. 2021 v naší hale proběhlo 1. kolo Středoškolské futsalové ligy v kategorii dívek. V naší skupině měla hrát mezi sebou 4 družstva, ale předem se odhlásilo Gymnázium JŠB Domažlice. Děvčata z nově složeného týmu bojovala jako lvice a po jedné remíze a jedné prohře se jim povedlo urvat konečné postupové 2. místo, i když to bylo těsně na skóre. Škoda jen, že se nám nepodařilo vstřelit ani jednu branku…

Takže posíláme velikou pochvalu za snahu a bojovnost! A těšíme se na začátek příštího roku, kdy nás bude čekat Divizní finále Západních Čech!!!

Děvčata nastoupila v sestavě v brance Szófia ZÁPÁRINYUK (1.E), v obraně Sára BOBKOVÁ, Lada KRAUSOVÁ (obě 4.A), Simona REISEROVÁ (3.A) a v útoku Kristýna GALKOVÁ (4.A), Natálie SÝKOROVÁ (2.A), Nikol ĎURČOVOVÁ (2.E) a Kateřina ŠLOUFOVÁ (1.E).

Navštívil nás Ledovec

V rámci projektu Spolu po Covidu nás navštívil Ledovec - Ledovec je nezisková organizace, která nabízí lidem s duševním onemocněním anebo mentálním handicapem z plzeňského regionu podporu při udržování a zlepšování kvality jejich života v běžných podmínkách.

Žáci se seznámili s principy duševní hygieny, možnostech relaxačních technik a metodách zvládání stresu. Dozvěděli se základní informace o duševních onemocněních a psychických obtížích, které je mohou potkat. Ale hlavně co si s nimi počít! Když se pár dní cítíme „pod psa“, neznamená tedy, že trpíme duševním onemocněním. Získali informace o tom, jak si pomoci sám nebo kdo ještě může pomoci. Dostali kontakty na odborná pracoviště, která poskytují podporu v tíživých situacích.

A protože psychické poruchy jsou velmi časté, během života nějakou duševní chorobou onemocní každý čtvrtý člověk, návštěva Ledovce pro nás byl velmi přínosná.


VFF Most

Dne 18. 11. 2021 se obě naše fiktivní firmy Cleaners, s. r. o. a PPFB, a. s. zúčastnily v tomto roce již podruhé veletrhu fiktivních firem pořádaného prezenční formou. Zapojili jsme se do obchodování a finančního poradenství na VFF na VOŠ EZS, OA, SPŠ, SZŠ Most v Mostě.

Obě naše firmy soutěžní kategorie obeslaly prezentací, letákem a sloganem. Zúčastnili jsme se i soutěže v obchodování na stánku.

Velmi úspěšní byli naši Cleaners, s. r. o., kteří v soutěži o nejlepší prezentaci obsadili 1. místo.

Věříme, že se v současné nelehké době podaří udržet trend prezenčně pořádaných VFF a s našimi klienty i zákazníky se budeme i nadále osobně setkávat a sbírat zde zkušenosti v navazování nových obchodních kontraktů a marketingové dovednosti prodeje našich výrobků a finančních produktů.


Bobřík informatiky

Soutěže, která je zaměřená na informatické myšlení, algoritmizaci, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnost se naši žáci oboru Informační technologie zapojují již několik let. Letos v kategorii Junior (1. a 2. ročníky) soutěžilo 99 žáků a v kategorii Senior (3. a 4. ročníky) 95 žáků.

Úspěšným řešitelem úloh je účastník, který získá v časovém limitu alespoň 120 bodů z celkových 192. V tomto školním roce se to podařilo 12 % zapojených žáků, z nich nejlepšími řešiteli byli:

1. Jaroslav Bobek 2E 175 b

2. Jan Končický 1F 160 b

3. Alena Vopatová 3E 147 b

3. Michal Babka 2E 147 b

Všem, kteří se aktivně zapojili děkujeme a úspěšným řešitelům gratulujeme!

Konference studentských odborných prezentací v cizích jazycích

Dne 9. listopadu 2021 uspořádal Ústav jazykové přípravy Západočeské univerzity již 13. ročník Konference studentských odborných prezentací v cizích jazycích. Soutěže se zúčastnilo celkem 10 středních škol z Plzně a Plzeňského kraje. Účastníci museli přednést svoji prezentaci v cizím jazyce na odborné téma, které souvisí s jejich studovaným oborem. Po odprezentování příspěvku pokládali členové odborné poroty, ale i posluchači, našim studentům otázky, na které museli pohotově reagovat a rozvíjet dále danou problematiku.

Z naší školy se soutěže zúčastnili tři žáci, kteří odborné komisi a dalším posluchačům představili velmi kvalitní prezentace v angličtině na téma Školní portfolio žáka a Virtuální realita. Naši žáci získali díky účasti v této soutěži cenné zkušenosti nejen ve vystupování před odbornou komisí, ale zlepšili se i v oblasti svých studijních oborů. Především ale mohli plně uplatnit svoje komunikační schopnosti v angličtině. Soutěžící měli navíc také možnost navštívit prostředí Západočeské univerzity, která se možná pro některé z nich stane po složení maturitní zkoušky jejich dalším působištěm.

Svoje pocity z této akce popsala jedna ze soutěžích z prvního ročníku takto:

“Konference Západočeské univerzity byla jedna z největších akcích, které jsem se zúčastnila. Velmi jsem si jí užila, a nejspíš se zapíšu i příště. Konference byla velmi dobře organizovaná, a univerzita samotná krásná. Občerstvení na každém rohu, a dokonce i kavárna s výbornými zákusky. Budova byla velká, ale i tak jsem věděla, kde jsem. Konference byla skvělá, moc se těším na další!”

Útulek pro zvířata v nouzi

V úterý 16. 11. 2021 jsme navštívili v rámci Šablon 2. plzeňský Útulek pro zvířata v nouzi, který spadá pod plzeňskou policii.

Povídali jsme si o tom, jak je těžké a časově náročné starat se o zvířata v útulku. Jak jsme se sami přesvědčili, je zvířatům poskytnuta skvělá péče. Lidé, kteří zde pracují nejlépe ví, co je pro umístěné zvířátka nejlepší. Dostali jsme zajímavé informace o jejich umístění a jak postupovat při jejich adopci.

Návštěva útulku byla velmi zajímavá a už se těšíme na další zajímavé akce.

Šperlová Helena, 2. E

Okresní přebor v basketbalu - hoši

Ve středu 10. 11. 2021 se konal v hale Lokomotivy Okresní přebor v basketbalu v kategorii hoši.

Celkem se zúčastnilo 7 škol, které byly rozlosovány do dvou skupin. Náš nově sestavený tým zahrál na hranici svých možností, přesto jsme ve skupině utrpěli 3 porážky, i když poslední zápas jsme nebyli daleko od čestného úspěchu. Toto nám stačilo na konečné 7. místo. Ale celkově musíme kluky pochválit!

Kluci hráli v sestavě Jan MÁTL, Štěpán LOUDA (oba 4.F), Tomáš ARTIM, Jiří JIRKA (oba 3.E), Dominik BROŽ, Patrik ZÍTEK (oba 2.F) a Jan SIČAK (1.E).

mKONTEXT

mKONTEX je krajská on-line soutěž v matematice určená pro 1. ročníky. Letos se zapojili všichni žáci tříd 1. E a 1. F. V říjnu a první týden v listopadu byla vždy jedna hodina matematiky věnována soutěži. V roce 2021 řešili žáci zajímavé úlohy se sportovní tematikou. Organizátoři rozdělili soutěžící do tří kategorií: Střední odborná učiliště, Gymnázia a Střední školy, kam patřili naši žáci.

A výsledky jsou opravdu vynikající. V kategorii Střední školy se na 1. místě se umístil Tomáš Grolmus z 1. E, 2. místo vybojoval Hoang Huy Phi z 1. F, o 4. místo se dělí Jan Šmolík z 1. F a Petr Toman z 1. E. Všichni čtyři jsou zváni na Finálový den, který proběhne na ZČU ve čtvrtek 25. 11. 2021. Pro účastníky jsou připraveny diplomy, drobné ceny a také návštěva dvou univerzitních laboratoří.

Posviť si na budoucnost

Festival středních škol proběhl letos za přísných hygienických opatření ve dnech 5. listopadu a 6. listopadu 2021 opět v DEPO Plzeň.

Tradičně naši školu na tomto festivalu prezentujeme. V letošním roce byl o náš stánek opravdu nebývalý zájem (viz foto). Měli jsme neustále doslova „narváno“ a to jak žáky a jejich učiteli, tak v sobotu i jejich rodiči. Někteří dokonce dorazili v pátek se svou školou a pak ještě jednou v sobotu s rodiči.

Všechny uchazeče jsme pozvali na naše dny otevřených dveří a rádi je uvidíme.

Středoškolská futsalová liga - hoši

Dne 4. 11. 2021 v naší hale proběhlo 1. kolo Středoškolské futsalové ligy v kategorii kluků. Do naší skupiny k nám nalosovali družstva Gymnázium a SOŠ Plasy, SOU stavební Horní Bříza a OA Plzeň. OA Plzeň se bohužel nakonec nedostavila, takže jsme hrály 3 školy o dvě postupová místa. Nám se po kvalitních výkonech a 2 vítězstvích podařilo postoupit z 1. místa.

Kluci nastoupili v sestavě v brance Filip NOVÝ (2.A), v obraně Jakub GAJDOŠÍK (4.E), Lukáš MAXA, Adam RADA (oba 3.A) a Libor STEHLÍK (3.F) a v útoku Vojtěch VYHNÁLEK (4.E), Václav SULEK (4.F), Radek SVOBODA (3.M) a Lukáš SALÁK (2.F).

Okresní přebor v basketbalu - dívky

V úterý 2. 11. 2021 proběhl v hale Lokomotivy Okresní přebor v basketbalu v kategorii dívek. Díky epidemiologickým opatřením se letos se přihlásily pouze 4 školy. Naše holky se doslova viděly poprvé, hodně jsme omladily, přesto jsme sehrály turnaj celkem slušně, i když jsme třikrát prohrály, a tudíž celkově obsadily 4. místo. Přesto si holky pochvalu určitě zaslouží!

Děvčata nastupovala v sestavě Sára BOBKOVÁ (4.A), Anežka BROŽÍKOVÁ (2.A), Nikola KUBÍKOVÁ, Žanet REITMAJEROVÁ, Michaela TOPINKOVÁ (všechny 1.A), Kateřina ŠLOUFOVÁ (1.E) a Karolína JOHNOVÁ (1.M).

Veletrh fiktivních firem České Budějovice

Ve čtvrtek 4. 11. a pátek 5. 11. 2021 se fiktivní firma Cleaners, s.r.o. a fiktivní banka Plzeňská první fiktivní banka, a.s. zúčastnily 7. ročníku Veletrhu fiktivních firem v Českých Budějovicích.

Firmy měly za úkol nejdříve připravit své stánky a poté obchodovat s dalšími fiktivními firmami z celé ČR a navzájem mezi sebou soupeřit. Odborná porota hodnotila například tyto kategorie: Nejlepší stánek, Nejlepší prezentace a Nejlepší katalog, firma s nejvyšším bodovým ziskem získala ocenění v podobě Nejlepší firmy veletrhu.

Tento veletrh hodnotíme jako velice zdařilý a přínosný pro naše žáky.

My, digitalizace a návštěva z Lichtenštejnska

V úterý 19. října navštívila naši školu zahraniční delegace složená ze zástupců ministerstva školství z Lichtenštejnska a zástupců odboru školství našeho zřizovatele, Plzeňského kraje. Společným tématem byla digitalizace ve školství.

Někteří vyučující si připravili s žáky ukázky výuky s prvky digitalizace.

Co jsme zahraničním hostům předvedli? Výuku angličtiny, němčiny, odborných předmětů, distanční on-line výuku, zpracování osobních a profesních portfolií v digitální podobě.

Všem spolupracujícím učitelům i žákům samozřejmě děkujeme a budiž nám všem odměnou, že naše aktivity a přístup zahraniční i naši hosté velice kladně ocenili.

Logická olympiáda 2021

V týdnu od 15. do 21. 10. 2021 se 21 našich žáků zúčastnilo základního kola soutěže. V tomto roce soutěžilo v Plzeňském kraji 1 158 řešitelů, tedy zhruba stejný počet jako v roce 2019 (loni se naše škola neúčastnila). V celé České republice se do soutěže zapojilo 14 936 středoškoláků. V republikovém měřítku tak vzrostl počet účastníků asi o 1500.

Konkurence byla veliká a nikdo z našich soutěžících se, bohužel, neprobojoval do krajského semifinále. Je však potěšující, že většina z nich se v krajském srovnání umístila v první polovině výsledkové listiny. A také skutečnost, že stoupá zájem o soutěž v prvních a druhých ročnících. Za úspěch lze rozhodně považovat umístění našich nejlepších mezi prvními 200 v kraji. Jsou to Lukáš Patejdl z 2. E, Kristýna Galková ze 4. A a Filip Kerber z 2. F.

Všem soutěžícím děkujeme za účast a věříme, že v příštím ročníku soutěže se do krajského klání probojujeme.

1M poprvé za přepážkou...

Třída 1M si prohlédla budoucí pracoviště, na kterém budou vykonávat odborný výcvik. Žáci měli mnoho dotazů, zajímali o jednotlivé pracovní činnosti a celkový chod pošty.

Vyzkoušeli si razítkování zásilek nejen ručním razítkem, ale také razítkovacím strojem. Přítomným zaměstnancem byli pochváleni, jak bravurně zvládli tuto činnost.

S žáky byla spokojena také vedoucí oddělení pošty, pochválila jejich zájem o práci.

Řemeslo má zlaté dno

V úterý 12.10.2021 se čtyřčlenné družstvo studentů naší školy zúčastnilo soutěže Řemeslo má zlaté dno, kterou pořádá Krajský úřad Plzeňského kraje.

Zadání bylo velice náročné na mechanickou zručnost a na prostorovou představivost. Studenti vytvářeli mechanického robota, vytvořeného ze stavebnice Merkur, který měl za úkol najít dokovací stanici, kde blikala LED. Elektrická část robota byla vytvořena ze stavebnice Boffin, pro řídící elektroniku byl použit modul Arduino Uno doplněný přizpůsobovacím obvodem.

Naše družstvo nacvičovalo montáž a práci s konstrukčními prvky podle dodané dokumentace ve školní dílně. Přesto se jim v poměrně silné konkurenci ostatních technických škol nepodařilo umístit na mezi vítěznými družstvy a obsadilo až 5. místo.

Cvičné testování cambridgeských mezinárodních zkoušek FCE a CAE

V letošním školním roce se nám díky podpoře a spolupráci s Autorizovaným centrem cambridgeských mezinárodních zkoušek Eufrat Group podařilo navázat na tradici cvičného testování mezinárodně uznávaných zkoušek FCE a CAE z anglického jazyka. V rámci tohoto testování si mohli žáci čtvrtých ročníků vyzkoušet nanečisto některé části těchto testů, a to čtení, poslech, testování znalosti slovní zásoby s názvem Use of English a psaní esejí.

O testování projevili naši žáci velký zájem, a to možná i z toho důvodu, že od letošního školního roku může žák požádat ředitelku školy o nahrazení školní části maturitní zkoušky z cizího jazyka právě tímto certifikátem. Bližší informace k této možnosti jsou zveřejněny na webu naší školy.

I když se jedná o náročné zkoušky, při kterých musí kandidát na zkoušku prokázat široké znalosti anglického jazyka úrovně B2 nebo C1, mnoho našich žáků by u této zkoušky uspělo, z čehož máme velkou radost.

Věříme, že možnost vyzkoušet si zkoušku nanečisto pomůže našim žákům uspět v reálné zkoušce. Hodně štěstí!

Exkurze pro ZŠ

V rámci projektu Vzdělávání 4. 0. jsme ve školním roce 2020/21 připravili opět exkurzi pro partnerskou základní školu k významnému zaměstnavateli, který je propojen s našimi obory.

Exkurze proběhla 6. 10. 2021 opět do SPÚ Křimice. Před samotnou návštěvou firmy jsme nejprve žákům představili obory naší školy. Žáci si vyzkoušeli práci v oboru Logistika a finanční služby a Manipulant poštovního provozu a přepravy. Vyzkoušeli si své teoretické znalosti oboru formou kvízu v Kahootu, ale i praktické dovednosti v programu APOST.

Přednášky s odborníky na DM

Na domově mládeže pokračujeme i v tomto školním roce v přednáškách s odborníky z praxe podle Šablon 2.

V této lekci jsme si povídali o tom, jak předcházet vzniku rizikového chování. Těší nás, že je s kým si o tomto problému popovídat.

Exkurze na poště Plzeň 1

Žáci třídy 2.A, oboru vzdělávání Logistické a finanční služby, navštívili dne 8.10. 2021 poštu Plzeň 1 v Solní ulici.

Na poště žáky přivítala vedoucí směny paní Eisnerová, která je následně seznámila s provozem pošty a s jednotlivými pracovišti. Žáci si prohlédli vybavení přepážek, výpravnu zásilek, sál doručovatelů i zázemí pošty. Na závěr exkurze si všichni zkusili razítkování zásilek.

Okresní kolo v přespolním běhu

Ve čtvrtek 7. 10. 2021 se v Borském parku uskutečnil Okresní přebor v přespolním běhu.

V kategorii kluků běželo 5 km trať 5 škol s 28 atlety. Naši borci se nenechali zahanbit, na trati zabojovali a díky celkovému součtu umístění prvních 4 atletů se umístili na 4. místě. Super výkon předvedl Radek VESELÝ z 3.F, který se umístil na perfektním 3. místě. Rozhodně také stojí za zmínku 8. místo Lukáše SALÁKA (2.F). Ovšem i další borci nechali na trati srdíčko – Filip NOVÝ (2.A) – 15. místo, Adam SLÁMA (2.A) - 20. místo, Jan ČERVENÝ (3.F) – 24. místo a Jan PECH (3.F) – 27. místo.

Holky běžely závod dlouhý 3 km, kam se přihlásilo také 5 družstev s 21 atletkami. Hodnocení bylo stejné jako u kluků, a tak jim celkový součet umístění vynesl konečné 4.místo. Nejlepších výkonů dosáhly Nikola KUBÍKOVÁ (1.A), která doběhla na 12. místě a Sára BOBKOVÁ (4.A) na 13. místě. Bohužel děvčata Simona REISEROVÁ (3.A) a Nikola ĎURČOVOVÁ (2.E) ze zdravotních důvodů závod nedokončily.

Všem atletům a atletkám děkujeme za předvedené výkony.

Spolu po Covidu

Na začátku října absolvovali žáci 1M a 2M v Úborsku u Nýrska třídenní akci „Spolu po Covidu“.

Program, zaměřený hlavně na globální rozvojové vzdělávání, prevenci rizikového chování a podporu duševního zdraví, nám pomohla realizovat nezisková organizace Ledovec (ta navíc připravila i program pro pedagogy) a firma Summit Drive s.r.o.

Žáci měli možnost nejen dozvědět se důležité informace z uvedených oblastí, ale také zážitkovým způsobem poznávali sami sebe a mnozí tak zjistili, že zvládnou mnohem více, než si o sobě mysleli. Zvolené aktivity také rozvíjely týmovou spolupráci a upevnily třídní kolektivy. Realizace programu „Spolu po Covidu“ byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Středoškolský atletický pohár

V úterý 5. 10. 2021 se po dvou letech zúčastnilo naše družstvo kluků Krajského kola 39. ročníku Středoškolského atletického poháru na atletickém stadionu v Klatovech.

Kluci dostali nominaci na základě výborného výsledku z předloňska, kdy se krajského kola zúčastnili poprvé. I když jsme letos dělali nominaci atletů narychlo a bez možnosti otestování dalších adeptů, povedlo se nám obhájit konečné 7. místo se 6 432 body. Ovšem s poklesem bodů jsme počítali a kluci si zaslouží pouze pochválit!

Naše družstvo závodilo v sestavě Jakub STOLZ, Radek ZÁLEŠÁK (oba 4.E), Radek VESELÝ (4.F), Jan ČERVENÝ (3.F), Robin PAVLIS (2.E), Lukáš SALÁK (2.F), Jonáš BAUMRUK a Rostyslav CHYKUT (oba 1.F).

Projektový den zaměřený na tvorbu osobních a profesních portfolií žáků

V pondělí 27. září proběhl pro žáky 3. ročníků projektový den zaměřený na tvorbu osobních a profesním portfolií.

Den byl rozdělen do několika bloků. V jednom z nich jsme diskutovali o významu a využití portfolií a o jejich obsahu. V dalším bloku si připravovali žáci motivační dopis a životopis, které už letos uplatní před svojí praxí ve firmách a v dalším čase se žáci věnovali hlavně naplňování svých složek a souborů v portfoliu.

Práce na projektovém dnu byla zhodnocena známkou do předmětů ASW resp. IT.


Projektový den zaměřený na přírodovědnou gramotnost

V pondělí 27. září proběhl pro žáky naší školy projektový den zaměřený na přírodovědnou gramotnost.

Připravili jsme ho pro naše prváky, druháky a třídu 3M.

Během dne si naši vyučující pro žáky připravili 5 aktivit, které si během dne prostřídali - přírodovědná gramotnost v angličtině, přírodovědná gramotnost v přírodních a společenských vědách, přírodovědná gramotnost v ekonomice a světě práce, zajímavosti, vycházka nebo stopovačka s přírodovědnou tematikou.

Exkurze 1.A na hlavní poště

Ve středu 22. 9. 2021 navštívila třída 1.A hlavní poštu. Zjistila, jak práce vypadá nejen ze strany zákazníka, ale také z druhé strany, ze strany zaměstnance. Žáci si vyzkoušeli razítkování nejen klasickým razítkem, ale také válečkovým. Nakonec si prohlédli také pracoviště doručovatelů v prvním patře.

Grilovačka na DM

Jako již tradičně 21. 9. 2021 nastal čas na první grilovačku. V prostředí nově zrekonstruovaného dvorku se nám grilovalo báječně. Žáci se ochotně sami zapojili do přípravy a rozdělání ohně. Při samotném opékání masa jsme si hezky popovídali o životě. Žáci si velmi pochutnali a co víc, ochotně se podíleli na závěrečném úklidu dvorku.

Dny vědy a techniky

Žáci naší školy navštívili 11. 9. 2021 Dny vědy a techniky v Plzni, které pořádala již popatnácté Západočeská univerzita v plzeňských ulicích. Žáci plnili různé úkoly, seznámili se s virtuálními technologiemi a dalšími technickými vymoženostmi, poznali budoucí chemiky, archeology, matematiky, zdravotníky, přírodovědce a ekonomy.

Byl j

Seznamovací pobyt pro 1. ročníky

V pondělí 6. září nastal pro žáky prvních ročníků den D. Po nezbytném testování na kovid, které naštěstí dopadlo na výbornou, jsme se plni očekávání rozjeli na seznamovací pobyt do Úborska u Klatov. Čekal nás penzion U Jandů s výborným jídlem, milou obsluhou a studenty program nabitý nejrůznějšími aktivitami.

Počasí nám opravdu přálo, vrátily se letní teploty, a tak jsme většinu času trávili venku na čerstvém vzduchu. Kromě tradičních seznamovacích a teambuildingových her zde probíhaly soutěže družstev a tříd nebo aktivity s třídními učiteli. Velký úspěch sklidila i novinka letošního pobytu - úniková hra, kterou absolvovaly všechny třídy. V rámci pobytu studenti také udělali první krok v tvorbě svých osobních portfólií, která budou v průběhu studia na naší škole doplňovat a zdokonalovat. Zbyl čas i na osobní volno, které vyplnili stolním tenisem, fotbalem nebo jen bližším seznamováním se se svými spolužáky.

Nelze se divit, že v příjemném prostředí pobyt jako vždy rychle utekl. - Ale teď už nás čeká škola a zase jiné zážitky!


Zahájení školního roku 2021/2022

Školní rok 2021/2022 jsme zahájili 1. září 2021 od 8:00 h. Všechny žáky jsme přivítali a prvákům navíc ukázali školu a popsali pár organizačních záležitostí.

Na domov mládeže nastoupili žáci již v úterý 31. srpna 2021 a přáli bychom si, aby se jim tam líbilo.

Takže vzhůru do 10 nadcházejících měsíců... :-)

Přivítání nových žáků na DM

V úterý 31. 8. jsme na našem DM přivítali žáky prvních ročníků.

Po nezbytných administrativních formalitách byli žáci ubytováni na své pokoje. V 18 hodin jsme se pak společně vydali na tradiční procházku městem. Turistické informační centrum hlavní nádraží bylo naší první společnou zastávkou. Po schodech jsme vystoupali na vyhlídkovou věž a ukázali jsme si zde důležitá místa v Plzni.

Hodinová procházka Plzní byla pro všechny příjemná a zajímavá.